Wiadomości

„UE wstrzymuje Polsce wypłatę wszystkich funduszy, nie tylko KPO”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Portal OKO.press informuje we wtorkowej publikacji, że Polska nie może obecnie liczyć nie tylko na pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy, ale na praktycznie żadne fundusze z budżetu Unii Europejskiej. Według urzędników z Brukseli Polska nie spełnia kryterium dotyczącego Karty Praw Podstawowych UE. O sprawie informuje również RMF FM.

“Środki z polityki spójności na lata 2021–2027, w sumie 76,5 mld euro, czyli ponad dwa razy więcej niż KPO, do Polski nie płyną” – informuje OKO.press. W publikacji czytamy, że teoretycznie wszystkie programy krajowe i regionalne, w ramach których te środki miały być wydatkowane, są gotowe i zaakceptowane przez Komisję Europejską. Jest jednak jedno „ale”.

“Polska wciąż nie wypełnia jednego z tzw. warunków podstawowych do wypłaty” – twierdzi w rozmowie z portalem Marcin Wajda, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich w mazowieckim urzędzie marszałkowskim.

Chodzi o jedno z tzw. kryteriów horyzontalnych wprowadzonych rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 24 czerwca 2021 r. o przepisach wspólnych dla wszystkich funduszy unijnych. Jak czytamy w publikacji, na wyżej wymienione kryteria składają się głównie kwestie sądownictwa, ale także np. prawa osób LGBT.

Informacje potwierdziła Veronica Favalli z biura prasowego Komisji Europejskiej. “Polska nie spełnia kryterium dotyczącego Karty Praw Podstawowych UE. W związku z tym Komisja Europejska nie ma możliwości realizowania wypłat” – poinformowała Favalli. Dopóki Polska nie wypełni tego kryterium, możliwe są jedynie niewielkie, „techniczne” wypłaty, oscylujące wokół 1% wartości funduszy.

Sprawę we wtorkowej publikacji porusza także korespondent RMF FM w Brukseli Katarzyna Szymańska-Borginon. Redaktor poinformowała, że we wtorek do Warszawy przyjeżdża dwoje unijnych komisarzy – do spraw polityki spójności oraz do spraw socjalnych, a w ich obecności nastąpi formalne uruchomienie Funduszy Europejskich dla Polski.

“Polska ma z tych funduszy otrzymać 76 mld euro. Cieniem na tej uroczystości kładzie się wciąż niespełniony przez Polskę „warunek podstawowy” dotyczący stosowania Karty Praw Podstawowych. Bez spełnienia tego warunku nie będą możliwe wypłaty, innymi słowy do Polski nie popłynie ani jedno euro z tych 76 mld” – informuje Szymańska-Borginon.

Rzecznik KE Stefan De Keersmaecker w rozmowie z RMF FM zapewnia, że prowadzony jest dialog między Brukselą a polskim rządem, który ma skutkować wypełnieniem wymogów postawionych przez UE. Jednym z tematów negocjacji jest np. powołanie „specjalnego koordynatora ds. niedyskryminacji” przy każdym programie.

– To do Polski należy poinformowanie Komisji, w jaki sposób władze zamierzają zapewnić przestrzeganie warunków prawnych – stwierdził butnie Keersmaecker.

Zachęcamy do nabycia najnowszego numeru magazynu Magna Polonia:

Magna Polonia numer 34 – Po co nam Unia Europejska?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!