Wiadomości

Ustawa wiatrakowa w Sejmie. Są kolejne poprawki

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ustawa wiatrakowa trafiła pod obrady Sejmu. Posłowie złożyli do niej kolejną serię poprawek, dlatego teraz projekt wróci do prac w komisjach.

– Ten kompromis, jak zwykle przy kompromisach, trochę nie podoba się jednym, trochę nie podoba się drugim, ale jest gdzieś pośrodku, pomiędzy interesami obu tych grup i szacowane jest, że jednak spore terminy w Polsce odblokuje, a dużym problemem jest to, że w tych miejscach, gdzie te wiatraki można usadowić, nie ma dostępu do sieci, bo sieci są oddalone od tych miejscach, gdzie w tej chwili nie ma infrastruktury. To też jest dużą przeszkodą, stąd też Polska jako kraj w tym kryzysie energetycznym, otwierając drogę do inwestycji, też się zastanawia, w jaki sposób zabezpieczyć na przyszłość nasze energetyczne potrzebne, bezpieczeństwo. Myślę, że jeszcze wiele różnych innych pomysłów na OZE będą musiały być w Polsce realizowane – powiedział w Sejmie poseł Marek Suski, zdając relację z prac komisji.

– Nasza ustawa adresuje wszystko to, co zostało ustalone podczas pracy w terenie. Upodmiotowi samorządy lokalne, wprowadza konieczne konsultacje. Na dzisiaj ta ustawa nie tylko umożliwia budowę wiatraków, ale i domów mieszkalnych wszędzie tam, gdzie wiatraki stoją – powiedziała odpowiadając na pytania i zarzuty posłów minister klimatu Anna Moskwa.

W związku z tym, że do ustawy zgłoszono kolejne poprawki, projekt ustawy trafi ponownie pod obrady komisji. Ustawa wiatrakowa, czyli tak zwana ustawa 10H, jest poza ustawą o Sądzie Najwyższym jest jednym z tzw. kamieni milowych, do przyjęcia które brukselscy szantażyści nam narzucają jako warunek wypłaty środków z Krajowego Planu Odbudowy. 7 lutego ponownie zajmie się nią Sejm.

Nieoczekiwanie przewodniczący komisji energii złożył do niej poprawkę, która ustala minimalną odległość elektrowni wiatrowych od zabudowań na 700 metrów, a nie jak wcześniej, 500. Komisja poparła poprawkę w głosowaniu.

/wprost.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!