Felietony

Udało się odnaleźć grób jednego z nich…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W zeszłym miesiącu na łamach naszego portalu Magna Polonia ukazał się artykuł informujący o podjęciu poszukiwań rodzin polskich żołnierzy bestialsko zamordowanych przez bandy UPA w Bieszczadach w 1947 roku. Z przyjemnością możemy poinformować, że udało się odnaleźć dzięki Państwu grób jednego z nich.

Poszukiwanie rodzin poległych w zasadzce zorganizowanej przez UPA w 1947 roku

Na stronie  http://kresywekrwi.blogspot.com/2021/10/bestialski-mord-upa-na-zonierzach-wop.html opublikowane zostały zdjęcia pięciu takich żołnierzy, którzy ponieśli śmierć z rąk UPA w zasadzce zorganizowanej pod Łubnem w okolicach Baligrodu na Grupę Manewrową 4 Bałtyckiej Brygady WOP 1 kwietnia 1947 roku.

W swoim okrucieństwie upowcy (wśród których znajdowali się mordercy polskich rodzin z Wołynia, Małopolski Wschodniej oraz niedobitki nazistowskiej ukraińskiej 14 Dywizji SS) niczym nie ustępowali w swoich metodach tortur od znanych z lat wcześniejszych. Obecne gloryfikowanie na Ukrainie tych morderców przy znikomym odzewie osób zajmujących najważniejsze stanowiska w Polsce powoduje, że historia osób walczących z nazistowskimi kolaborantami spod znaku UPA jest coraz bardziej zapominana.

Nasz apel spotkał się jednak z odpowiedzią w związku z jednym z poległych żołnierzy polskich zamordowanych w zasadzce 1 kwietnia 1947 roku. W miejscowości Piotrków Kujawski (województwo kujawsko-pomorskie) odnalezione zostało miejsce wiecznego spoczynku Władysława Morawskiego.

Serdecznie dziękujemy za wysłanie zdjęcia naszemu czytelnikowi. Mamy nadzieję, że jest to dopiero początek odkrywania tej nieznanej, często specjalnie pomijanej karty działalności polskiego żołnierza, który gotowy był walczyć i ginąć w obronie bezbronnej polskiej ludności przed bestialstwem band UPA.

Krzysztof Żabierek

 

 

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!