Wiadomości

J.K. Rowling nie została zaproszona na rocznicę premiery Harry’ego Pottera w HBO, bo… nazwała kobietę kobietą

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Z okazji 20. rocznicy powstania filmu “Harry Potter i Kamień Filozoficzny” platforma streamingowa HBO Max szykuje specjalny program dla fanów serii młodego czarodzieja. Wystąpią w nim największe gwiazdy produkcji: Daniel Radcliffe, Emma Watson i Rupert Grint, a także wielu innych aktorów znanych z serii; zabraknie jednak najważniejszej postaci, J.K. Rowling. Autorka powieści została wykluczona z celebrowania rocznicy “Harrego Pottera” z powodu rzekomo “transofobicznych” komentarzy.

W programie przygotowanym przez HBO Max pt. “Harry Potter 20. rocznica: Powrót do Hogwartu” (w oryg. “Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts”) zobaczymy ponownie gwiazdy tamtej serii: Daniela Radcliffe’a, Emmę Watson i Ruperta Grinta. Aktorzy opowiedzą m.in. o kulisach powstawania filmu oraz będą odpowiadać na zadane im pytania. Gościem będzie także reżyser pierwszej i drugiej części – Chris Columbus, a także wielu innych aktorów grających w serii. Zabraknie jednak autorki powieści o Harrym Potterze – J.K. Rowling.

“Agencja Reuters podaje, że pojawi się ona jedynie “w materiale archiwalnym”. Powodem nieobecności pisarki mają być jej kontrowersyjne opinie na temat osób transpłciowych, przez które społeczność LGBTQ oskarżyła ją o transfobię” – czytamy w publikacji Onetu.

W ubiegłym roku pisarka opublikowała na Twitterze artykuł, w którym napisano, by wspierać w czasie pandemii “osoby, które menstruują”. Rowling ironicznie skomentowała publikację stwierdzeniem, że owe osoby to po prostu kobiety.

„Osoby z miesiączką? Jestem pewna, że są na to jakieś inne wyrazy. Pomóżcie mi. Wumben? Wimpund? Woomud?” – napisała ironicznie na Twitterze Rowling, mając na myśli słowo „women”. Po opublikowaniu wpisu wylała się na nią fala hejtu.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!