Polska Wiadomości

Tzw. Uchodźcy z Ukrainy wyjeżdżają z Polski do Niemiec. “Wyższy socjal”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Uchodźcy z Ukrainy wyjeżdżają z Polski do Niemiec. O zjawisku informował portal obozrevatel.ua. Dziennikarze ujawnili, że w ciągu 2022 roku Polskę opuściło prawie 350 tys. osób. Z kolei Czechy opuściło 50 tys. osób. Większość z nich wraz z rodzinami i znajomymi pojechała do Niemiec.

Z badań EWL i Studium Europy Wschodniej wynika, że Ukraińcy są głównie nastawieni na pomoc socjalną, a na tym tle Niemcy bardzo mocno się wyróżniają.

Jak pisze portal “42 proc. Ukraińców przeprowadziło się do Niemiec ze względu na wyższe świadczenia, a tylko 27 proc. ze względu na wyższe zarobki. 99 proc. ukraińskich uchodźców przechodzi kurs integracyjny: ich dzieci uczą się w lokalnych szkołach, a dorośli uczęszczają na bezpłatne kursy języka niemieckiego”, ale portal dodaje, że “tylko 31 proc. uchodźców znalazło pracę”.

Jak zauważają autorzy badania, jeśli taka sytuacja nadal będzie trwać, to już w 2024 roku uchodźcy z Ukrainy będę największą grupą obcokrajowców w Niemczech.

Po opłaceniu wszystkich miesięcznych wydatków uchodźcom w Niemczech zostaje średnio 494 euro, czyli 2 272 zł. Mogą zaoszczędzić te pieniądze. Prawie co ósmy (13 proc.) może miesięcznie zaoszczędzić ponad 1 tys. euro, czyli ponad 4 600 zł. Przykładowo czteroosobowa rodzina uchodźcza z dziećmi w wieku od 5 do 18 lat może otrzymać miesięczną wypłatę w wysokości 1700 euro, czyli 7 822 zł.

Z kolei na początku sierpnia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Czech opublikowało raport dotyczący zachowań rasistowskich i ksenofobicznych wobec uchodźców z Ukrainy. W nim napisano, że rosną w siłę tzw. ruchy antysystemowe.

Jak można przeczytać w raporcie, w pierwszej połowie 2023 roku dochodziło do wypowiedzi ksenofobicznych i rasistowskich ze strony osób niezwiązanych ze środowiskiem prawicowym. Resort odnotował ksenofobiczne wypowiedzi pod adresem uchodźców z Ukrainy. Miały one związek z zabójstwem młodego Roma w Brnie przez Ukraińca.

“W przyszłości należy się spodziewać, że wzajemne konflikty między Ukraińcami a Romami oraz Czechami, mogą się nadal pojawiać” – czytamy.

NASZ KOMENTARZ: To, że Ukraińcy wyjeżdżają z Polski i Czech do Niemiec, bo tam są wyższe zasiłki, jedynie potwierdza naszą tezę, że nie mamy do czynienia z żadnymi “uchodźcami wojennymi”, ale turystami socjalnymi, którzy wykorzystali wojnę jako okazję do skoku na kasę głupich krajów Unii Europejskiej.

Polecamy również: NIK: ukraińskie zboże niezwykle szkodliwe dla zdrowia

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!