Wiadomości

Ubogacone kulturowo Włochy żyją w strachu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wielkie, ciężkie donice na handlowej ulicy w Rzymie i Florencji, bariery w Mediolanie – takie zabezpieczenia są ustawiane we włoskich miastach po zamachu terrorystycznym w Barcelonie. Uzupełnią one już funkcjonujące nadzwyczajne środki bezpieczeństwa.

Zgodnie z zaleceniem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wzmocniono kontrole najbardziej zatłoczonych miejsc w metropoliach, obejmując szczególną ochroną ulice handlowe i deptaki, w które mogłyby wjechać rozpędzone pojazdy terrorystów. 

W Rzymie stref tych od wielu miesięcy pilnuje policja oraz liczne patrole wojska. Dalsze podejmowane kroki mają służyć zwiększeniu bezpieczeństwa – wyjaśniono. 

W centrum historycznym Wiecznego Miasta pojawią się wysokie, masywne donice. Nie jako dekoracja, ale jako dodatkowa blokada i przeszkoda uniemożliwiająca wjazd pojazdem na chodnik lub deptak. 

Donice będą chronić handlową via del Corso w sercu włoskiej stolicy, której część przeznaczona jest tylko dla pieszych. Tej zawsze zatłoczonej ulicy od dawna pilnuje wojsko. Obecnie ograniczono w tym rejonie ruch wozów dostawczych. Donice staną też wzdłuż alei Fori Imperiali koło Koloseum, jednej z największych atrakcji Rzymu.

Wzmocniona została również ochrona odwiedzanego przez tłumy turystów Kapitolu oraz ruch kołowy. Taksówki i wynajęte limuzyny z kierowcą nie mogą już wjeżdżać na to rzymskie wzgórze, lecz muszą zatrzymywać się u jego stóp. 

Donice, jako środek zabezpieczenia traktów ulicznych, wybrały również władze Florencji, które wolą je od barier. Ustawione zostaną w 20 punktach miasta, między innymi na placu obok katedry. – Nie zmienimy wizerunku miasta, środki te zostaną wprowadzone w życie zgodnie z kanonami estetycznymi – wyjaśnił Federico Gianassi z zarządu miejskiego. 

Cementowe bariery zainstalowano zaś na wielu ulicach, placach i strefach dla pieszych w Mediolanie, przede wszystkim na popularnym i masowo odwiedzanym nabrzeżu Darsena. Są też przy wejściu do słynnej galerii Vittorio Emanuele II na Piazza del Duomo. 

Władze miasta poinformowały, że blokady takie będą we wszystkich pełnych ludzi miejscach.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!