Polska Wiadomości

Ubiegły rok był rekordowy pod względem wzrostu zezwoleń na pracę w Polsce dla Azjatów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak możemy przeczytać na portalu kresy.pl liczba zezwoleń na pracę w Polsce dla obywateli państw azjatyckich wzrosła w ubiegłym roku o 80 procent. Azjaci stanowią prawie jedną czwartą cudzoziemców, którym wydaje się takie zezwolenia.

Portal PulsHR.pl napisał w środę, powołując się na dane z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, że w 2021 roku zanotowano „ogromny” wzrost liczby zezwoleń na pracę w Polsce wydawanych obywatelom krajów azjatyckich. Wzrost ten wyniósł 80 proc. w porównaniu do 2020 roku. W liczbach bezwzględnych było to 114,5 tys. zezwoleń, podczas gdy w 2020 roku tylko 64 tys. Niewiele więcej, bo 69 tys. zezwoleń na pracę wydano w naszym kraju Azjatom w przedpandemicznym 2019 roku.

Z danych przytaczanych przez PulsHR.pl wynika, że już niemal co czwarte zezwolenie na pracę jest wydawane Azjatom. W 2020 roku zezwolenie na pracę w Polsce otrzymało 504 tys. cudzoziemców, z czego 114 542 dotyczyło osób z 40 krajów azjatyckich. To absolutny rekord. Liderem wśród Azjatów są Hindusi (15,3 tys. zezwoleń, wzrost w ciągu roku o 87 proc.), następnie Uzbecy (15 tys. zezwoleń, wzrost o 160 proc.) i Filipińczycy (13,2 tys. zezwoleń, więcej o 80 proc.).

Poziom 10 tys. wydanych zezwoleń przekroczyli jeszcze nieznacznie Nepalczycy (wzrost o 90 proc.). Gruzini, którzy w poprzednich latach stali na czele stawki, obecnie ze swoimi 9,2 tysiącami zezwoleń (wzrost o 12 proc.) znaleźli się dopiero na czwartym miejscu. Do granicy 10 tys. zezwoleń zbliżyli się też obywatele takich państw jak Indonezja, Bangladesz i Tajwan. Turcy zanotowali prawie trzykrotny wzrost wydawanych zezwoleń.

Jak pisze PulsHR.pl, liczby dotyczące zezwoleń dla Azjatów – zarówno pod względem wartości bezwzględnych, jak i dynamiki – znacznie przekroczyły oczekiwania analityków rynku pracy.

Dane MPiPS skomentował na Twitterze red. Marcin Ursyński. „Jeśli dobrze pamiętam, to mieli być +bliscy kulturowo+ imigranci, a tymczasem Janusze ufundowali nam tu już multikulti z Uzbekami, Turkami i Indonezyjczykami” – napisał Ursyński.

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!