Wiadomości

Tysiące katolików przybyły do sanktuarium w Budsławiu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Tysiące białoruskich katolików przybyły na dwudniowe uroczystości religijne do Narodowego Sanktuarium Matki Bożej w Budsławiu. Pod wieczór odbyło się pierwsze nabożeństwo, które celebrował biskup pomocniczy diecezji pińskiej Kazimierz Wielikosielec, najstarszy wiekiem białoruski hierarcha.

Biskup Kazimierz Wielikosielec został brawami powitany przez wiernych. W tym roku przypada 35. rocznica jego święceń kapłańskich i 20. rocznica otrzymania sakry biskupiej.

Przed nabożeństwem hierarcha powiedział Polskiemu Radiu, że sanktuarium w Budsławiu dla katolików na Białorusi jest tym samym, co Częstochowa dla Polaków.

– My zauważyliśmy, że tam, gdzie była czczona Najświętsza Maryja Panna, nawet w ateistycznych czasach kościoły nie były zamknięte. Ja jeszcze w radzieckich czasach będąc kapłanem widziałem, jak ludzie garnęli się do Najświętszej Maryi Panny, do Budsławia – powiedział biskup Wielikosielec.

Na uroczystość przybyli pielgrzymi również z zagranicy. Andrzej Ciesielski z Torunia jest uczestnikiem Rajdów Katyńskich, ale też od wielu lat jeździ motorem na pielgrzymki między innymi do Częstochowy, Ostrej Bramy i Budsławia na Białorusi. “Jeżdżę od 11 lat na pielgrzymkę do Budsławia. Taką mam potrzebę, aby pomodlić się przed Maryją” – powiedział Andrzej Ciesielski.

Motto tegorocznego spotkania białoruskich katolików brzmi: „Królowo rodzin, módl się za nas!”.

Przybyłych do Budsławia przed wejściem do bazyliki Najświętszej Maryi Panny witał ksiądz Dźmitry Dubowik. Nowy kustosz sanktuarium powiedział Polskiemu Radiu, że pielgrzymi przybyli ze wszystkich białoruskich diecezji.

– Pielgrzymki przyszły z różnych miast. Najdłuższe były z Baranowicz, Lidy i Witebska – powiedział ksiądz Dubowik.

Jedną z pierwszych pielgrzymek, która dotarła do sanktuarium była z grupa wiernych z Lidy. Pielgrzymi byli w drodze 9 dni. Przyszli rozśpiewani nie zważając na padający deszcz. Mówią, że nie zważając na trudy szło się dobrze gdyż pielgrzymowanie pobudza wiarę. Do Budsławia przybyli aby podziękować Matce Bożej za dar rodziny – za swoich rodziców i bliskich.

/IAR/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!