Wiadomości

TV Biełsat dostanie pieniądze z MSZ i TVP

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Rząd wyasygnuje 20 mln zł na działalność Telewizji Biełsat. To zapewni stacji normalne funkcjonowanie. – Przetrwamy – ogłosiła wczoraj Agnieszka Romaszewska-Guzy, szefowa stacji.

Przyszłość Telewizji Biełsat nie była jasna od sierpnia 2017 roku, gdy Ministerstwo Spraw Zagranicznych cofnęło pieniądze na jej funkcjonowanie. W związku z czym podobny ruch zapowiedziała także TVP (Biełsat finansowany jest w większej części przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, w mniejszej – przez telewizję publiczną).

Wobec wstrzymania pieniędzy przez ministerstwo, prezes TVP Jacek Kurski zapowiedział w sierpniu, że czeka na jasną deklarację ze strony rządu, czy chce dalej utrzymywał telewizję.

– Cofnięcie dotacji na Biełsat jest sygnałem, że coś zmieniło się w polskiej polityce. Myśmy uznali, że tu nastąpiła jakaś zmiana. Daliśmy sobie więc parę miesięcy na refleksję. Łatwo się pewne dzieła likwiduje, a bardzo trudno się je później odbudowuje – powiedział Kurski dla portalu Wirtualnemedia.pl.

Jacek Kurski napisał w sprawie pieniędzy dla Biełsatu do ówczesnej premier Beaty Szydło, ale dopiero zmiana na stanowisku premiera, a co za tym idzie: zmiana szefostwa MSZ, diametralnie odmieniła sytuację. Jeszcze jako wicepremier, Mateusz Morawiecki zaangażował się w szukanie pieniędzy dla telewizji.

– Porozumienie w tej sprawie jest już coraz bliżej – mówiła nam w listopadzie 2017 roku Agnieszka Romaszewska-Guzy.

Ujawniła też, że od lata trwały rozmowy z ówczesnym ministrem finansów, obecnym premierem. – Mam wrażenie i nadzieję, że rozmowy te zakończą się pozytywnym rozwiązaniem, i to już lada tydzień – podsumowywała szefowa Biełsatu.

Podczas środowego spotkania z mediami, Agnieszka Romaszewska-Guzy poinformowała, że rząd znalazł 20 mln zł na kierowaną przez nią telewizję, co ma zapewnić jej normalne funkcjonowanie do końca 2018 roku. Pieniądze pochodzić mają na razie z dotacji celowej MSZ, ale niewykluczone, że od przyszłego roku ministerstwo będzie w sposób stały finansowało stację ze swojego budżetu. Trwają rozmowy w tej sprawie pomiędzy szefostwem telewizji, a MSZ.

Czytaj więcej:
http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/tv-bielsat-dostanie-pieniadze-z-msz-i-tvp-zaczyna-nadawanie-po-rosyjsku-i-wspolprace-z-bbc

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!