Wiadomości

Kancelaria Prezydenta: „Oskarżanie Polski to negowanie Holokaustu”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jest odpowiedź Kancelarii Prezydenta na list grupy amerykańskich kongresmenów w sprawie nowelizacji ustawy o IPN. W imieniu Andrzeja Dudy do polityków ze Stanów Zjednoczonych napisał szef jego gabinetu. Minister Krzysztof Szczerski pisze, że Polska nie może zgodzić się na setki przypadków zniesławiania poprzez używanie określenia „polskie obozy śmierci”. List opublikowała wieczorem Kancelaria Prezydenta.

W liście do kongresmenów Krzysztof Szczerski podkreśla, że Polska była jedynym okupowanym przez Niemcy krajem, gdzie za pomoc lub ukrywanie Żydów groziła śmierć. Mimo to, jak argumentuje minister, tysiące Polaków pomagały Żydom, tak jak rodzina Ulmów z Markowej na Podkarpaciu. Szef prezydenckiego gabinetu napisał do amerykańskich kongresmenów, że w Polsce zdarzały się przypadki haniebnych zachowań Polaków wobec Żydów.

– Potępiamy takie czyny i nie zamierzamy ich wymazywać z naszej przeszłości – podkreślił minister Szczerski. Jak dodał, w przeciwieństwie do innych krajów europejskich, takie działania nie były elementem polityki rządu na uchodźstwie, a Polska nie kolaborowała z Niemcami. Polacy byli jego zdaniem pierwszymi świadkami tragedii Holokaustu.

Prezydencki minister napisał, że Polska nie może zgodzić się na oskarżenia o współpracę z hitlerowcami, bo jest to negowanie Holokaustu. Krzysztof Szczerski zapewnił, że Polska jest i będzie wierna obowiązkowi głoszenia prawdy o wydarzeniach II wojny światowej, a prezydent Andrzej Duda konsekwentnie potępia wszelkie przejawy antysemityzmu i nienawiści etnicznej lub rasowej. Prezydencki minister podkreślił, że Polska nie może zgodzić się na fałszywe sformułowania „polskie obozy śmierci”.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!