Wiadomości

Turcy szykują się do ofensywy w Syrii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

We wtorek, 20 czerwca oddziały kurdyjskich Syryjskich Sił Demokratycznych (SDS) atakowały pozycje ISIS równocześnie na kilku odcinkach frontu wokół Rakki. Z uwagi na to, że Kurdowie natrafili na zaciekły opór w północno – zachodniej dzielnicy Barid amerykańskie lotnictwo przystąpiło do intensywnego bombardowania tej dzielnicy, a także dzielnic Nahda, Kadisija, Hurrija i szeregu innych.

Od bombardowań tych ucierpieli głównie cywile. Wypada przy tym podkreślić, że północno – zachodnie dzielnice miasta są już mocno zniszczone. Z kolei bojownicy ISIS chwalą się, że naloty im nie straszne, bowiem gdy tylko pojawiają się amerykańskie samoloty, oni chronią się w podziemnych tunelach, które trudno jest skutecznie zniszczyć z powietrza. 19 czerwca we wschodniej części Rakki został zlokalizowany taki tunel, który częściowo udało się zablokować.

Po zmasowanych uderzeniach lotniczych rankiem 20 czerwca oddziałom SDS udało się przejąć kontrolę nad częścią dzielnicy Nahda (na południe od dzielnicy Barid), w tym nad kompleksem mieszkalnym Artizan. Pojawiły się doniesienia, że Kurdowie zdołali oczyścić z nieprzyjaciela od jednej trzeciej do połowy powierzchni dzielnicy Nahda.

Na północ od miasta, po kilku dniach zaciętych walk zdołali Kurdowie wyprzeć oddziały ISIS z terenu bazy 17 Dywizji. Do południa oddziały SDS przejęły kontrolę nad bunkrami i obiektami obrony przeciwlotniczej w południowej części bazy.

W ciągu dnia terroryści zorganizowali silny kontratak na wschodzie Rakki. Przy użyciu wypełnionych ładunkami wybuchowymi samochodów i grupy uderzeniowej zdołali oni wyprzeć Kurdów z 4 – 5 kwartałów na północy dzielnicy Batani. Intensywny bój trwał tam do późnego wieczora. Kurdowie przy wsparciu lotnictwa próbowali kontratakować, jednakże przywrócić utraconych pozycji nie zdołali.

Częściowy sukces przyniosło natomiast natarcie SDS na południe od Rakki (wzdłuż prawego brzegu Eufratu). Rankiem Kurdowie poinformowali, że zajęli wsie Kasrat Faradż, Al-Kamb, Szejh Dżdimal i że Rakka została zupełnie odcięta od południa.

Nieco później okazało się, że informacje te były przesadzone i że oddziałom SDS nie udało się nawet zdobyć Kasrat Faradż, nie mówiąc już o innych południowych przedmieściach Rakki. Bojownicy ISIS wieczorem na tym kierunku wykonali pięć kontrataków i zdołali nie tylko zatrzymać natarcie, ale nawet odepchnęli oddziały SDS do miejscowości Kasrat Szejh Dżuma.

Tymczasem do ofensywy przeciw Kurdom szykuje się Turcja, która znacząco wzmocniła swe siły w północnej Syrii, kierując tam dodatkowe jednostki lotnictwa. Turcy ewidentnie przygotowują się do natarcia na znajdujące się pod kontrolą Kurdów miasto Tel-Rifat, na podejściach do którego koncentrują się oddziały protureckich bojowników.

Dodajmy, że w północnej części syryjskiej prowincji Aleppo znajduje się 14 tureckich obozów szkoleniowych. Obozy te utworzone zostały na początku tego roku. O tamtej prory szkolenie przeszło w nich kilka tysięcy protureckich bojowników.

WK

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!