Wiadomości

Turcja zapewnia, że nie chce konfrontacji zbrojnej z Rosją i Iranem, ale…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Gazeta Asharq Al-Awsat, powołując się na swoje źródła w tureckiej dyplomacji, twierdzi, że podczas trójstronnego szczytu, do którego ma dojść 19 lipca w Teheranie, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ma przedstawić prezydentom Rosji i Iranu żądania związane z utworzeniem w północnej Syrii 30-kilomerowego “pasa bezpieczeństwa”, który ma zabezpieczać południową granicę Turcji.

Przypomnijmy, że od kilku tygodni do północnej Syrii, na obszary kontrolowane przez wojska tureckie i protureckich bojowników, Turcja przerzuca dodatkowe siły. Jak poinformował prezydent Turcji armia turecka ma w pierwszej kolejności przejąć kontrolę na kontrolowanymi przez oddziały kurdyjskie regionami Tall Rifat i Manbidż, a następnie także innymi, tak by uzupełnić kontrolowane obszary w taki sposób, by wzdłuż całej granicy powstał szeroki na 30 km “pas bezpieczeństwa”.

Jednakże na terenach tych stacjonują też jednostki rosyjskie, które roztoczyły parasol ochronny nad siłami kurdyjskimi. Co więcej, Rosjanie nie tylko nie wycofali swych wojsk z obszarów, które Turcy wskazują jako cel ofensywy, ale zaczęli ściągać posiłki. Do regionów Tall Rifat, Manbidż, Ajn al-Arab i Ajn Isa przybywają coraz to kolejne oddziały rosyjskie, ale też – w znacznie większej ilości – kolumny syryjskich sił rządowych, jednostek irańskich i proirańskich milicji.

Źródła, na które powołuje się gazeta Asharq Al-Awsat, miały twierdzić, iż prezydent Turcji będzie starał się przekonać swych rozmówców, że Turcja chce uniknąć konfrontacji zbrojnej z Rosjanami, syryjskimi siłami rządowymi, a także jednostkami irańskimi i proirańskimi. Podkreślając, że celem jest jedynie zapewnienie bezpieczeństwa na południowych granicach Turcji, źródła podały, że prezydent Erdogan udzieli w tym zakresie gwarancji prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi i prezydentowi Iranu İbrahimowi Reisi. Jak zaznaczono, operacja ma zostać przeprowadzona bez względu na wynik rozmów.

Podsumowując, wydaje się, że Erdogan zamierza wezwać Rosję i Iran, by ich wojska zeszły z drogi armii tureckiej i prawdopodobnie dać gwarancje, że nie posuną się one dalej, jeśli Rosjanie i Persowie wycofają się poza 30-kilometrową strefę…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!