Wiadomości

W zamian za pomoc w załatwieniu pozytywnych ocen na studiach doktoranckich otrzymali zlecenie za ponad 1,4 mln zł

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Skierowaniem do sądu aktu oskarżenia przeciwko trzem osobom zakończyło się śledztwo prowadzone przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, dotyczące udzielenia osobom pełniącym funkcje publiczne korzyści majątkowej. W sprawie oskarżony jest m.in. były wiceprezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Śledztwo, w ramach którego wniesiono akt oskarżenia, stanowiło element szerszego i nadal prowadzonego postępowania dotyczącego działań na szkodę KGHM, w związku z inwestycjami realizowanymi przez spółkę w ramach programu modernizacji pirometalurgii w Hucie Miedzi Głogów.

W sprawie oskarżeni zostali Jacek K. – były wiceprezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A., Marek D. i Wiesław W. – obecny oraz były pracownik naukowy Wydziału Zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Jacek K. został oskarżony o to, że udzielił osobom pełniącym funkcje publiczne, Markowi D. i Wiesławowi W., korzyści majątkowej w postaci zlecenia na wykonanie opracowania naukowego. Mężczyźni, w zamian za pośrednictwo w załatwieniu pozytywnych ocen wpisów do indeksu studiów doktoranckich Jacka K., mieli wykonać opracowanie naukowe za kwotę 1 406 000 zł na rzecz podmiotów z grupy KGHM.

Ponadto Jackowi K. prokuratura zarzuca bezprawne ujawnienie informacji poufnej o planach KGHM związanych z nabyciem akcji spółki giełdowej Bipromet S.A. i wycofaniem jej z obrotu publicznego. Dodatkowo zarzucono mu udzielenie korzyści osobistej i majątkowej funkcjonariuszowi Policji poprzez zatrudnienie jego konkubiny w jednej ze spółek z grupy KGHM. W zamian funkcjonariusz ujawnił informację z policyjnych baz danych dotyczącą ilości punktów karnych Jacka K. za wykroczenia drogowe oraz numeru rejestracyjnego innego pojazdu wraz z ustaleniem danych osobowych jego właściciela.

Sprawę prowadził Wydział Zamiejscowy we Wrocławiu Delegatury ABW w Poznaniu pod nadzorem Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!