Wiadomości

Turcja nie wycofa się z zakupu rosyjskich rakiet

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zakup przez Turcję rosyjskiego systemu rakietowego S-400 już się dokonał i nie można go anulować – oświadczył szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu po spotkaniu w Waszyngtonie z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo.

Cavusoglu podkreślił jednocześnie, że Turcja potrzebuje kolejnych zamówień sprzętu wojskowego, także w USA. – Wolę kupować broń od moich sprzymierzeńców – zapewnił szef tureckiej dyplomacji.

Zakup przez Turcję rosyjskich S-400, które nie nadają się do zintegrowania z systemami obronnymi NATO, wzbudził niepokój w USA i innych państwach Sojuszu Północnoatlantyckiego, dodatkowo podsycany przez obecność wojskową Moskwy na Bliskim Wschodzie.

Zdaniem części państw NATO transakcja ta jest przejawem lekceważenia przez Ankarę zasad współpracy sojuszniczej. USA obawiają się, że planowane rozmieszczenie S-400 w Turcji może zagrozić bezpieczeństwu niektórych rodzajów broni amerykańskiej i innych używanych przez Turcję technologii, w tym myśliwca F-35.

Turcja obstaje przy zakupie S-400 mimo gróźb USA, że w takim przypadku może zostać objęta amerykańskimi sankcjami, a jej pozostałe zamówienia wojskowe od USA mogą zostać wstrzymane. Władze w Ankarze twierdzą, że zachodni sojusznicy, w tym USA, nie podjęli z nimi współpracy w kwestii zwiększenia obronności, a Sojusz nie przedstawił im korzystnej cenowo alternatywy dla rosyjskich rakiet.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapewnia, że więzi jego kraju z NATO są nadal mocne.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!