Wiadomości

Trzy przysięgi Terytorialsów w ten weekend

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Przysięga wojskowa jest jednym z najważniejszych i najbardziej podniosłych wydarzeń w życiu każdego żołnierza. Jest to akt ślubowania będący jednocześnie wyrazem najwyższego zobowiązania wobec Ojczyzny i Narodu Polskiego. Takie zobowiązanie w nadchodzący weekend podejmie blisko 200 ochotników, którzy wypowiedzą uroczyste słowa roty przysięgi wojskowej.

 

29.08.2020 r.

BYDGOSZCZ

W nadchodzącą sobotę o godzinie 10:00 na terenie 8. Kujawsko – Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej przy ul. Warszawskiej 10 w Bydgoszczy rozpocznie się zaprzysiężenie kolejnych kandydatów na żołnierzy terytorialnej służby wojskowej. Wśród 43 ochotników, znalazło się 16 kobiet. Uroczystości będą miały wyjątkowy charakter ponieważ Brygadzie zostanie wręczony własny Sztandar Wojskowy. Słowa roty ślubowania skierowane w stronę sztandaru to również symboliczny hołd oddany patronce 8.K-PBOT gen. Elżbiecie Zawackiej ps. „Zo” pierwszej i jedynej cichociemnej kobiecie zaangażowanej w działalność AK.

Transmisję uroczystości będzie można obejrzeć na kanale YouTube Wojsk Obrony Terytorialnej: https://youtu.be/eUda4UUzX3M

 

WĘDRZYN

29 sierpnia br. kolejni ochotnicy z 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialsnej wypowiedzą słowa roty przysięgi wojskowej. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 10:00 na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie. Ze względu na reżim sanitarny przysięga odbędzie się bez zaproszonych gości. Uroczystą przysięgę złoży 75 żołnierzy. Wszyscy z nich 15 sierpnia pojawili się pod bramą 65 batalionu lekkiej piechoty w Pomiechówku, by tam po raz pierwszy w życiu przekroczyć próg jednostki wojskowej i włożyć na siebie mundur z biało-czerwoną flagą na raminiu.

To już 15 przysięga w historii 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej i druga, która ze względu na panującą w kraju sytuację epidemiologiczną odbędzie się z daleka od rodzin i domów żołnierzy przysięgających. 13 dotychczasowych uroczystości odbyło się w stałym rejonie odpowiedzialności — południowym Mazowszu.

 

 

30.08.2020 r.

NOWA DĘBA

W najbliższą niedzielę 30 sierpnia o godz. 11.00 w Nowej Dębie, odbędzie się uroczystość złożenia przysięgi wojskowej przez żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Przysięga odbędzie się na placu apelowym Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Nowa Dęba, na którym słowa roty przysięgi wojskowej wypowie 71 ochotników.

Ochotnicy będą przysięgać na sztandar 3.PBOT, który w 80. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego i w dniu święta Wojsk Obrony Terytorialnej płk Dariusz Słota – dowódca brygady odebrał z rąk Zwierzchnika Sił Zbrojnych, Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Ze względu na panującą pandemię i obostrzenia sanitarne uroczystość odbędzie się w koszarach Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Nowa Dęba przy ul. Anieli Krzywoń 1. Przysięga organizowana jest tak, by zachowane zostały wszelkie zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego Wojska Polskiego w sprawie COVID 19. Wśród ochotników, którzy wypowiedzą słowa roty będzie 44 studentów i uczniów szkół ponad podstawowych oraz 22 kobiety.

 

płk Marek Pietrzak
Rzecznik prasowy WOT

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!