Gospodarka Polska Wiadomości

Trzy ogniska ptasiej grypy w Polsce

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Liczba ognisk ptasiej grypy w Polsce wzrosła do trzech. W mijającym tygodniu dwa ogniska choroby wykryto w gminie Deszczno (woj. lubuskie). Wirusa H5N8 weterynarze stwierdzili na fermie w miejscowości Płonica pod Gorzowem Wlkp. Chory drób przebywał w stadzie tysiąca gęsi. Wszystkie zostaną zutylizowane.

 

– Człowiek może przyczynić się do roznoszenia wirusa przez uprzedni kontakt z zarażonym dzikim ptactwem – przypomina Aleksandra Porada z Głównego Inspektoratu Weterynarii. – Jeśli nasi hodowcy będą odpowiednio zabezpieczać swoje stada, wodę i paszę, którymi się żywią, ryzyko przeniesienia wirusa radykalnie maleje. Co istotne – to również czynnik ludzki może wprowadzić wirusa, dlatego unikajmy kontaktu z dzikim ptactwem.

 

Dyrektor generalny Krajowej Rady Drobiarstwa Łukasz Dominiak tłumaczy, że kolejne ogniska choroby w Polsce i Europie to efekt wzmożonej migracji zarażonych ptaków.

 

– Drób taki jak gęsi, bytujący częściowo na powietrzu jest zdecydowanie bardziej zagrożony ptasią grypą. Podkreślam, że te ogniska występują na obrzeżach kraju, ale nieopodal dużych ferm produkcyjnych. Istotne, by swoje działania kontynuowała Inspekcja Weterynaryjna – wskazuje Dominiak.

 

Ptasia grypa regularnie występuje także w Niemczech, na Węgrzech czy w Korei Południowej.

 

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!