Wiadomości

Trzy desantowe “Ropuchy” Floty Czarnomorskiej wyłączone z walki

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rosjanie zostali zmuszeniu do postawienia na stoczni w Sewastopolu trzy duże okręty desantowe projektu 775 typu Ropucha. Na dwóch takich jednostkach najprawdopodobniej usuwane są uszkodzenia odniesione od celnego ognia ukraińskich rakiet – informuje portal Defence24.pl.

Z materiału fotograficznego opublikowanego przez portal Krym.Realii przy nabrzeżu na zachodnim brzegu Zatoki Kilen zostały zacumowane aż trzy duże okręty desantowe projektu 775 (według NATO typu Ropucha). Miejsce to należy do 13. stoczni rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, co od razu sprowokowało przypuszczenia, że okręty te są naprawiane po uszkodzeniach odniesionych od ukraińskich rakiet.

Tylko jedna z tych jednostek miała numer burtowy (151), chodzi więc o desantowiec „Azow” z Floty Czarnomorskiej. Dwa pozostałe okręty, zgodnie z zasadą przyjętą po napaści na Ukrainę zostały pozbawione znaków identyfikacyjnych. Według Rosjan ma to zdezorientować przeciwnika, który nie ma w ten sposób możliwości sprawdzenia np. która dokładnie jednostka została zatopiona, lub uszkodzona. W ten sposób można też ukryć straty we Flocie Czarnomorskiej. W przypadku „Azowa” nie było to konieczne, ponieważ stał on na stoczni już po decyzji o zamalowaniu numerów. I tak więc wiedziano, o jaką jednostkę pływającą chodzi.

Jak na razie nie wiadomo, które dwa okręty projektu 775 postawiono na stoczni. Flota Czarnomorska posiada cztery takie jednostki pływające. Poza wspomnianym już „Azowem” są to: „Cazar Kunikow (numer burtowy 158), „Nowoczerkask” (numer burtowy 142) i „Jamał” (numer burtowy 156). Jednak „Jamał” był w remoncie od stycznia 2018 roku (po kolizji z cywilnym kontenerowcem pod banderą Sierra Leone M/V „Orca 2″ na Morzu Egejskim 30 grudnia 2017 r.) i opuścił stocznię 3 maja 2022 roku. Co ciekawe nie było komunikatu o zakończeniu remontu, co może oznaczać, że okręt opuścił zakłady stoczniowe bez prób zdawczych. Dodatkowo na czas wojny na Morze Czarne skierowano „Ropuchy” z Floty Bałtyckiej („Kaliningrad” i „Koroliew”) i Floty Północnej („Alieksandr Otrakowskij” i „Kondopoga”).

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!