Wiadomości

Trzy bataliony Abramsów będą podlegały 1 Warszawskiej Brygadzie Panc, jeden 19 Brygadzie Zmechanizowanej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak już pisaliśmy, Polska nabędzie od Stanów Zjednoczonych 250 czołgów Abrams. Wiemy, że trafią one do 18 Dywizji Zmechanizowanej. A gdzie konkretnie?

– Trzy bataliony czołgów Abrams będą podlegać 1 Brygadzie Pancernej, a jeden 19 Brygadzie Zmechanizowanej. W tym ostatnim przypadku chodzi o batalion czołgów z Żurawicy, który dziś podlega 21 Brygadzie Strzelców Podhalańskich. Docelowo 21 BSP ma być jednostką „lekką”, wyposażoną tylko w Rosomaki, dlatego czołgiści zmienią swoje podporzadkowanie. Aby zachować równowagę, kolejny batalion na potrzeby podhalańczyków powstanie w Wojnarowej – powiedział w rozmowie z Polską Zbrojną gen. dyw. Jarosław Gromadziński, dowódca 18. Dywizji Zmechanizowanej.

– Szkolenie będzie się odbywało modułowo, poszczególnymi batalionami, i będzie uzależnione od tego, gdzie w pierwszej kolejności trafią Abramsy. Planujemy, żeby była to właśnie 1 Brygada Pancerna. Ze względu na to, że obecnie jej żołnierze dysponują Leopardami, będzie to zapewne prostsze niż w przypadku innych jednostek. Przeszkolenie batalionu z Żurawicy, który do Abramsów przesiądzie się z T-72, na pewno będzie bardziej wymagające, więc potrwa też dłużej. Natomiast ostatni, czwarty batalion będzie formowany od zera, dlatego tam czołgi trafią w ostatniej kolejności – stwierdził gen. Gromadziński.

Cały wywiad:

Czytaj też:

Nie tylko czołgi. Co kupujemy w ramach umowy na Abramsy?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!