Europa Polska Wiadomości

Trzech Polaków zostało oskarżonych o terroryzm za podpalenie budynku Towarzystwa Węgierskiej Kultury Zakarpacia na Ukrainie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal pch24.pl mężczyźni, którzy w lutym 2018 roku podpalili budynek Towarzystwa Węgierskiej Kultury Zakarpacia na Ukrainie zostali ujęci i oskarżeni o terroryzm. Trójka Polaków działała na zlecenie. Polegało oni na zakłóceniu ustroju Ukrainy i pogłębieniu podziałów narodowościowych pomiędzy Ukraińcami i Węgrami.

O ustalaniach śledczych w tej sprawie napisał tvp.info. Za incydentem stoi trójka Polaków. Michał P. otrzymał zlecenia wywołania podziałów i podjął działania. Zwerbował przy tym Adriana M. i Tomasza Sz., by ci podpalili węgierski budynek w Użhorodzie i namalowali na nim symbole faszystowskie. Za zlecenie otrzymali tysiąc złotych.

Mężczyźni nie przyznali się do zarzutów, ale odpowiadali na pytania śledczych. Jak się okazało Michał P. namawiając do zniszczenia placówki tłumaczył, że akcja ma na celu „skompromitowanie ukraińskich banderowców”. Akcję przeprowadzono i uwieczniono na filmie, który trafił do Michała P.

Mężczyzna po zatrzymaniu wyznał, że przyjął zlecenie od osoby trzeciej. Śledczy twierdzą, że mógł być to niemiecki dziennikarz, działający prawdopodobnie na rzecz rosyjskich służb specjalnych. Pogorszenie stosunków ukraińsko-węgierskich, byłoby „na rękę Rosji”. Wynajęcie polskich wykonawców także było korzystne dla Rosji, bo ujawnienie sprawców odbiłoby się na stosunkach między Polską a Ukrainą.

Czy wy też uważacie, że jest to typowa prowokacja? Piszcie w komentarzach.

Źródło: pch24.pl

 

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!