Wiadomości

Trump o ataku na saudyjskie instalacje naftowe: „Znamy sprawcę, jesteśmy gotowi do odwetu”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział możliwość przeprowadzenia uderzenia odwetowego przeciw sprawcy sobotniego ataku na rafinerie w Arabii Saudyjskiej, nie sprecyzował jednak, kogo ma na myśli.

Sobotni atak na rafinerie w Arabii Saudyjskiej spowodował już wzrost cen ropy naftowej na rynkach azjatyckich. Po rozpoczęciu w poniedziałek rano czasu lokalnego sesji na azjatyckich giełdach surowcowych cena baryłki ropy naftowej gatunku „Brent crude” wzrosła średnio o 18 proc., a baryłki ropy gatunku „West Texas intermediate crude” – o 12 proc. Analitycy obawiają się, że ropa zdrożeje także na innych rynkach na świecie.

W sobotę szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo oskarżył Iran o atak na saudyjskie rafinerie. Władze w Teheranie zaprzeczyły, by miały z tym jakikolwiek związek. Z kolei wysoki rangą urzędnik administracji waszyngtońskiej, którego cytuje agencja Reutera, miał powiedzieć, że ataku dokonano z kierunku północno-zachodniego, a nie z południa, z terytorium Jemenu.

– Nie ma wątpliwości, że odpowiedzialny jest za to Iran – miał stwierdzić pragnący zachować anonimowość urzędnik.

Donald Trump, nie precyzując, kogo ma na myśli, poinformował, że Stany Zjednoczone są gotowe do przeprowadzenie uderzenia odwetowego przeciw sprawcy ataku na instalacje naftowe w Arabii Saudyjskiej.

„Mamy podstawy, by twierdzić, że znamy sprawcę, jesteśmy gotowi do odwetu na podstawie weryfikacji, ale czekają na wiadomość od Królestwa, kto ich zdaniem był sprawcą tego ataku, i na jakich zasadach będziemy musieli działać!” – napisał na twitterze Trump.

Czytaj też:

Arabia Saudyjska wstrzymuje przetwarzanie ropy w zaatakowanych wczoraj rafineriach

/TVP Info, reuters.com/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!