Wiadomości

Trump grozi zamknięciem granicy z Meksykiem, jeśli ten nie zatrzyma fali migrantów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent USA Donald Trump ostrzegł w piątek, że jeśli Meksyk nie zatrzyma nielegalnej imigracji do Stanów Zjednoczonych, to w następnym tygodniu Stany Zjednoczone zamkną całą południową granicę lub jej znaczną część.

„Jeśli Meksyk nie zatrzyma natychmiastowo CAŁEJ nielegalnej imigracji przybywającej do USA przez naszą południową granicę, to w następnym tygodniu ZAMKNĘ granicę lub znaczną jej część” – napisał na Twitterze Trump.

Ocenił, że zatrzymani fali migrantów byłoby „bardzo łatwe do zrobienia dla Meksyku, ale oni tylko biorą nasze pieniądze i »mówią«”.

W serii tweetów amerykański prezydent oskarżył też Partię Demokratyczną o wprowadzenie „najsłabszego imigracyjnego prawa na świecie”. Wezwał Kongres USA do zmiany tego prawa.

Izba Reprezentantów USA nie zdołała we wtorek obalić prezydenckiego weta do rezolucji Kongresu anulującej stan wyjątkowy w Stanach Zjednoczonych. Daje to Trumpowi pełną swobodę w pozyskiwaniu środków na budowę muru na granicy z Meksykiem.

Rezolucja ws. anulowania stanu wyjątkowego została przyjęta przez Senat 14 marca po wcześniejszym przegłosowaniu jej przez Izbę Reprezentantów. Dzień później Trump zawetował decyzję Kongresu, w związku z czym stan wyjątkowy, wprowadzony przez niego w celu uzyskania funduszy na budowę muru na granicy z Meksykiem, pozostał w mocy.

W ramach kompromisu osiągniętego między Republikanami i Demokratami w ustawie budżetowej kongresmeni przeznaczyli na budowę umocnień na granicy z Meksykiem 1,37 mld USD zamiast 5,7 mld, których domagał się Trump. Kompromis pozwolił uniknąć kolejnego zawieszenia działalności rządu (shutdownu). Poprzedni trwał bezprecedensowo długo, bo aż 35 dni.

Trump ogłosił stan wyjątkowy 15 lutego, a wkrótce jego administracja poinformowała, że Biały Dom wyszukał w rządowych funduszach dodatkowe sumy, które pozwoliłyby przeznaczyć na realizację projektu 8 mld USD, wliczając w to pieniądze, jakie wyasygnował już Kongres.

Najwięcej migrantów próbujących dostać się do USA pochodzi z Gwatemali, Hondurasu i Salwadoru. To z ich powodu amerykański prezydent zamierza wybudować na granicy z Meksykiem mur, który miałby powstrzymać nielegalną migrację.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!