Wiadomości

Trump grozi Turcji katastrofą gospodarczą w przypadku ataku na Kurdów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Donald Trump ostrzegł w niedzielę Turcję przed katastrofą gospodarczą w przypadku ataku tureckiej armii na Kurdów po wycofaniu wojsk amerykańskich z Syrii. Prezydent USA wezwał jednocześnie syryjskich Kurdów, aby nie „prowokowali” Ankary.

„Stany Zjednoczone zdewastują Turcję ekonomicznie, jeśli zaatakuje ona Kurdów” – napisał na Twitterze Donald Trump.

„Rosja, Iran i Syria są największymi beneficjentami długotrwałej walki USA z Państwem Islamskim, my też na tym korzystamy, ale teraz jest czas, aby naszych żołnierzy sprowadzić do domu. Stop wojnom bez końca” – dodał amerykański prezydent.

Kurdyjskie Oddziały Samoobrony (YPG) stanowią trzon Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF), które w sojuszu z USA prowadzą walkę z Państwem Islamskim (IS) w Syrii. W połowie grudnia Donald Trump zapowiedział wycofanie sił USA z Syrii, ale wkrótce stwierdził, że do zakończenia tego procesu wspierać będzie oddziały kurdyjskie.

Kilka dni temu amerykański doradca ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton także uzależnił wycofanie się USA z Syrii od udzielenia przez Turcję gwarancji, że nie zaatakuje sprzymierzonych z Amerykanami Kurdów.

Tymczasem w piątek turecki minister obrony Hulusi Akar zapowiedział, że atak na oddziały Kurdów nastąpi w „odpowiednim czasie i miejscu”.

Turecki generał stwierdził, że Kurdowie zostaną „zakopani w rowach, które wykopali”, odnosząc się w ten sposób do umocnień zbudowanych przez YPG na wypadek tureckiej agresji.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!