Felietony

Troszczą się o sady i oczka wodna, by żubrom było lepiej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Leśnicy z białostockiego Nadleśnictwa Browsk przygotowują się do kolejnych prac mających pozytywnie wpłynąć na tamtejszą populację żubra.

Na terenach Nadleśnictwa Browsk bytuje w od ok. 120 do 180 osobników, aczkolwiek liczby te podlegają zmianą, ze względu na migracje niektórych osobników. Nadleśnictwo od wielu lat czynnie uczestniczy w projektach dotyczących m.in. poprawy bazy żerowej żubra, a co za tym idzie – jakości jego życia. Doskonałym przykładem jest projekt „Kompleksowej ochrony żubra w Polsce”.

Leśnicy z puszczańskiego nadleśnictwa w trosce o żubry m.in. kosi łąki wraz z częściowym zbiorem siana. Obecnie na terenie nadleśnictwa koszonych jest około 120 ha łąk, z których korzystają żubry.

Kolejne działanie dotyczy również konserwacji sadów owocowych. Obecnie jest w nadleśnictwie jest posadzonych ponad 7 ha sadów dzikich jabłoni. W projekcie przewidziana jest także konserwacja 4 ha sadów.

Ciekawym działaniem jest także czyszczenie i konserwacja naturalnych wodopojów. Puszczańskie Nadleśnictwo Browsk dostosowało 18 oczek wodnych dla leśnych zwierząt. Pozwoli to zapewnić zwierzynie stałe punkty dostępu do wody, szczególnie latem, gdy ilość wody w lesie jest ograniczona.

Wodopoje to oczka wodne lub naturalne zagłębienia terenu. Leśnicy ich nie budowali, ale polepszyli dostęp do wody. Co to oznacza? By zwierzęta miały łatwiejszy dostęp do wody brzegi zbiorników zostały złagodzone. Poszczególne wodopoje mają powierzchnię ok. 100-150 m³ oraz głębokość ok. 1,5 m.

Konserwacja takich oczek wodnych wpłynie też pozytywnie na ich możliwości retencyjne, co w sytuacji suszy ma ogromne znaczenie dla ekosystemów leśnych.

/lasy.gov.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!