Wiadomości

Kolejne zarzuty dla byłego wiceministra skarbu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Funkcjonariusze wrocławskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego prowadzą wspólnie ze Śląskim Wydziałem Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Katowicach postępowanie dotyczące nieprawidłowości przy prywatyzacji Ciech S.A, w tym niedopełnienia ciążących obowiązków i nadużycia udzielonych uprawnień przez osoby zobowiązane do zajmowania się sprawami majątkowymi Skarbu Państwa w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Chodzi o zbycie przez Skarb Państwa w odpowiedzi na publiczne wezwanie KI Chemistry z grupy Kulczyk Investments 37,9 proc. akcji Ciech S.A. za kwotę nie mniejszą niż 619 mln zł, czym wyrządzono państwu szkodę majątkową w wielkich rozmiarach.

W związku ze zgromadzonym obszernym materiały dowodowym zmianie uległa kwalifikacja prawna zarzutów przedstawionych byłemu wiceministrowi skarbu z lat 2012-2014 nadzorującemu tą prywatyzację, ówczesnemu radcy ministra, dyrektorowi i głównemu specjaliście z ministerstwa skarbu. Wszyscy zostali zatrzymani przez CBA w lutym 2018 roku.

Wówczas usłyszeli m.in. zarzuty przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Teraz prokuratura rozszerzyła kwalifikację czynu o nadużycie udzielonych uprawnień, a tym samym wyrządzenie niespełna 52 mln zł szkody majątkowej w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Podejrzanym grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Śledztwo nadal jest w toku. Planowane są kolejne czynności w tej sprawie.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!