Wiadomości

Triumf macronistów we Francji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ruch prezydenta Emmanuela Macrona, w koalicji z centrystami z MoDem, zwyciężyli w niedzielę w II turze wyborów parlamentarnych we Francji, zdobywając co najmniej 301 miejsc w 577-osobowym Zgromadzeniu Narodowym – podało francuskie MSW po przeliczeniu 92 proc. głosów.

Według częściowych oficjalnych wyników, opublikowanych przez ministerstwo, partia La Republique en Marche (LREM) zdobyła 263 miejsca, a jej sojusznicze ugrupowanie MoDem 38. Większość bezwzględna w niższej izbie francuskiego parlamentu wynosi 289 mandatów.

Koalicjantem ugrupowania Macrona będzie MoDem (Ruch Demokratyczny) – centrowa i socjalliberalna partia, która działa od 2007 roku. Prezydent zawarł przed wyborami prezydenckimi sojusz z przywódcą centrystów, Francois Bayrou.

Według prognoz trzech ośrodków, centroprawicowi Republikanie i ich sojusznicy zdobyli 107-133 miejsca, co oznacza, że będą w izbie największym klubem opozycyjnym.

Lider Republikanów Francois Baroin oświadczył, że jego ugrupowanie będzie stanowiło główną siłę opozycyjną wobec rządu prezydenta Macrona. Ale dodał, że życzy mu „wszystkiego najlepszego”, ponieważ chce, by Francja odniosła sukces.

Partia Socjalistyczna wraz z sojusznikami, która rządziła przez ostatnie pięć lat, zdobyła 30-49 miejsc – to najgorszy wynik w jej historii.

– Dziś wieczorem upadek Partii Socjalistycznej nie pozostawia żadnych wątpliwości. Prezydent Republiki ma pełnię władzy – oznajmił przywódca francuskich socjalistów Jean-Christophe Cambadelis. Poinformował, że podaje się do dymisji i zaapelował, by jego ugrupowanie zasadniczo się zreformowało.

Ponadto do parlamentu weszła skrajnie lewicowa Francja Nieujarzmiona Jean-Luca Melenchona, która razem z komunistami zdobyła według prognoz 30 miejsc, oraz Front Narodowy, który może liczyć na 4 do 8 mandatów.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!