Gospodarka Wiadomości

Tramwaje wodne ze stoczni w Kędzierzynie-Koźlu będą pływać w Kopenhadze

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Stocznia z Kędzierzyna-Koźla podpisała kontrakt na budowę i dostawę pięciu tramwajów wodnych dla firmy Arriva. Będą pływać w Kopenhadze. Każda będzie miała 23 metry długości, 6 metrów szerokości i będzie mogła zabrać na pokład do 80 pasażerów.

Szykując się do przetargu Arrivy, Damen przeprowadził szeroko zakrojone badania nad najlepszym możliwym rozwiązaniem. Kluczową cechą była ekologia. W tym celu Damen rozważał biodiesel, hybrydę i pełny napęd elektryczny. Okazało się, że w ciągu dwunastu lat obowiązywania umowy elektryczne rozwiązanie będzie najbardziej “zielone” i opłacalne finansowo. Prezes stoczni Damen Shipyards Koźle Jacek Małek powiedział, że kontrakt przewiduje budowę jednostek „pod klucz”. Mają być gotowe do końca 2019 r.

– To szczególny projekt pod każdym względem. To pierwszy projekt w pełni zelektryfikowanych promów w grupie Damen – mówi prezes Małek.

Istotnym wymogiem było to, aby nowe jednostki mogły dostosować się do istniejących ram – w tym wykorzystania aktualnych rozkładów jazdy i infrastruktury portowej, a także zdolności do przewozu co najmniej 60 pasażerów na raz. Aby to osiągnąć, Damen opracował projekt Damen Ferry 2306 E3 o pojemności 80 pasażerów, dostosowany tak, aby statki mogły zacumować – w pierwszej kolejności – w istniejących pomostach.

Kolejny krok to montaż – na każdym końcu trasy – szybkich punktów ładowania. Damen zastosuje tutaj rozwiązania sprawdzone już w transporcie lądowym. Ładowanie, które odbywać się podczas każdego rejsu, potrwa zaledwie siedem minut. To bardzo ważne w przypadku statków, które będą pływać po 16 godzin dziennie.

– To również pierwszy projekt elektrycznych promów realizowany w Polsce, pierwszy taki zaprojektowany w naszym biurze w Gdańsku i pierwszy, który będzie wykonywać od A do Z nasza stocznia. Będzie to również pierwszy nasz projekt, w którym, obok stali, zastosujemy części konstrukcji z laminatów – wyjaśnił Małek.

Stocznia w Kędzierzynie-Koźlu produkuje m. in. pogłębiarki, pontony modułowe oraz kadłuby lodołamaczy dla Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie. Zakład zatrudnia blisko 200 pracowników.

/TVP Info, infoship.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!