Europa Wiadomości

To już pewne. Fidesz oficjalnie opuścił Europejską Partię Ludową

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zawiadamia portal kresy.pl partia premiera Węgier Viktora Orbana oficjalnie powiadomiła Europejską Partię Ludową o wystąpieniu z tego ugrupowania.

W piśmie adresowanym w czwartek do sekretarza generalnego EPL Antonio Lopeza-Isturiza White’a Fidesz poinformował o rezygnacji z członkostwa w Europejskiej Partii Ludowej.

„Niniejszym zawiadamiam kierownictwo Europejskiej Partii Ludowej, że Fidesz – Węgierska Partia Obywatelska nie chce dłużej utrzymywać swojego członkostwa w Europejskiej Partii Ludowej, w związku z czym rezygnuje [z niego] zgodnie z artykułem 9 Statutu” – czytamy w piśmie, którego kopię zamieściła na Twitterze wiceprzewodnicząca Fideszu Katalin Novak.

Jak podaje PAP, wcześniej w tym miesiącu Fidesz opuścił frakcję EPL w Parlamencie Europejskim. W dalszym ciągu pozostawał formalnie członkiem EPL, choć członkostwo to było zawieszone od marca 2019 roku.

Jak przypomina portal kresy.pl powodem opuszczenia frakcji EPL w PE przez Fidesz była niezgoda Węgrów na zmianę regulaminu tej frakcji. Chodziło o forsowaną przez przeciwników Fideszu możliwość stosowania kar dyscyplinarnych nie tylko wobec poszczególnych członków europarlamentu, ale dla całej reprezentacji danej partii narodowej.

5 marca Viktor Orban w wywiadzie radiowym poinformował o rozmowach prowadzonych przez Fidesz z „konserwatywnymi siłami politycznymi” z Włoch i Polski celem utworzenia nowej frakcji w Parlamencie Europejskim.

I bardzo dobrze.

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!