Wiadomości

To już ostatnie akordy operacji syryjskich sił rządowych w prowincji Dara

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak już pisaliśmy, operacja syryjskich sił rządowych w prowincji Dara, w południowo-zachodniej Syrii, ma się ku końcowi. Po kapitulacji bojowników broniących się w stolicy prowincji padają kolejne bastiony mudżahedinów. Właśnie nadeszła informacja o przejęciu przez siły rządowe miast Asz-Szadżara i Al-Kusajr.

Pod koniec lipca walki w południowo-zachodniej Syrii rozgorzały z nową siłą. W prowincji Dara, nad którą syryjskie siły rządowe teoretycznie odzyskały kontrolę w roku 2018, rozwinęło się bowiem silne podziemie, które z czasem coraz śmielej zaczęło sobie poczynać…

Władze w Damaszku zdecydowały się wysłać do prowincji, nad którą zaczęły tracić kontrolę, potężne zgrupowanie wojskowe. W jego skład weszła między innymi elitarna 4 Dywizja Zmechanizowana, a także pododdziały innych dywizji Syryjskiej Arabskiej Armii, w tym 25 Dywizji Sił Specjalnych. Pojawiły się tam także oddziały Hezbollahu i różnych irańskich i proirańskich milicji.

Po pierwszych starciach doszło do rozmów, które jednak zakończyły się fiaskiem. Syryjskie siły rządowe z całą mocą uderzyły więc na pozycje bojowników, którzy w tych okolicznościach ogłosili powszechną mobilizację. Najcięższe walki toczyły się o miasto Dara, stolicę prowincji, w którym broniło się ok. 1,5 – 2 tysięcy bojowników i które intensywnie ostrzeliwane było przez ciężką artylerię syryjskich sił rządowych.

1 wrześnie po kilku tygodniach walk, przerywanych negocjacjami dotyczącymi warunków kapitulacji, bojownicy broniący się w stolicy prowincji Dara skapitulowali. Do pozostających dotąd w ich rękach części miasta zaczęły wkraczać oddziały rosyjskie i syryjskie siły rządowe. Rozpoczęło się składanie broni przez broniących się w nim bojowników.

Wkrótce jednak pojawiły się informacje, że ludność Dara ma zostać wysiedlona do Turcji lub Jordanii, chociaż kraje te nie wyraziły na to zgody. Pomimo to do miasta przybyły autobusy mające wywieźć ludność, ale w tym momencie bojownicy zaprzestali składania broni, zdawszy dotychczas niewielką jej część. W rezultacie syryjskie siły rządowe wznowiły ostrzał miasta i ruszyły do ataku.

Ostatecznie bojownicy zdecydowali się złożyć broń, a miasto zostało obsadzone przez jednostki rosyjskie i siły rządowe. Po zdobyciu stolicy prowincji syryjskie siły rządowe przystąpiły do ataku na bastiony oporu mudżahedinów w północnej i zachodniej części prowincji.

17 września syryjskie siły rządowe przejęły miasto Muzajrib, a następnego dnia złożyli broń bojownicy z miasta Tafas…

Dziś natomiast nadeszła informacja o przejęciu przez siły rządowe miast Asz-Szadżara i Al-Kusajr.

Wydaje się, że zamknięcie tematu operacji w prowincji Dara jest kwestią najbliższych dni, po czym większość zaangażowanych w nią sił będzie mogła zostać skierowana w inne miejsce… Zresztą już część pododdziałów 4 Dywizji Zmechanizowanej zaczęto przerzucać na północ.

4 Dywizja Zmechanizowana SAA przemieszcza się w stronę Idlibu, a to oznacza…

Dość powszechne jest przekonanie, że w najbliższych dniach spodziewać się należy dużej operacji w znajdującym się pod kontrolą wojsk tureckich i protureckich bojowników Idlbie. Sporo zależy tu jednak od tego, jak przebiegną jutrzejsze rozmowy Putina z Erdoganem w Soczi.

Wojciech Kempa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!