Wiadomości

Polski rząd rozważa pozwanie Komisji Europejskiej ws. KPO?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

To jeden z wariantów, który w sensie prawnym jest możliwy, natomiast w tej chwili nie ma decyzji żeby tak daleko iść – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller pytany o medialne doniesienia, że polski rząd rozważa pozwanie Komisji Europejskiej za bezczynność w sprawie KPO.

Müller pytany we wtorek w Polsat News o kwestię zatwierdzenia Krajowego Planu Odbudowy zwrócił uwagę, że KE mrozi go od kilku tygodni i w tej chwili KPO nie został ani zatwierdzony, ani odrzucony. Jak dodał, strona polska jest zdania, że jest to „przetrzymywanie w sposób nieuprawniony, nie ma podstawy prawnej do tego, żeby KE w taki sposób działała”.

Rzecznik rządu był też pytany o doniesienia „Dziennika Gazety Prawnej”, że polski rząd rozważa pozwanie Komisji Europejskiej za bezczynność w sprawie Krajowego Planu Odbudowy.

– To jeden z wariantów, który w sensie prawnym jest możliwy. Natomiast w tej chwili takiej decyzji nie ma, żeby tak daleko iść. Natomiast faktycznie jest prawdą, że KE jest bezczynna w tym zakresie, czyli faktycznie spełnia to przesłanki — odpowiedział Müller.

Pytany o możliwość blokowania przez Polskę pewnych decyzji w UE, np. pakietu klimatycznego, rzecznik rządu odpowiedział, że w ramach Rady UE głosowane są równe akty prawne, gdzie czasem obowiązuje jednomyślność.

– I to jest wariant, który jest brany pod uwagę, jeżeli chodzi o wstrzymywanie niektórych prac, jeśli doszłoby do naruszenia, takiego skrajnego, obowiązujących zasad w UE. W tej chwili niestety zmierzamy do takiego punktu, w którym należał będzie uznać, że faktycznie te zasady są skrajnie łamane — stwierdził Müller.

/wpolityce.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!