Europa Wiadomości

Timmermans straszy wojną w Europie. Polska w gronie współwinnych. Belki w swoim oku nie dostrzega

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, stwierdził, że nad Starym Kontynentem zawisło widmo, już nie komunizmu, lecz wojny. I to wszystko przez budzący się nacjonalizm, czemu winna jest również Polska i Polacy.

– W Europie widzimy nawrót do politycznej paranoi. Pompowanej przez alternatywną internetową rzeczywistość, nakierowaną na ksenofobię, nacjonalizm i inne siły destruktywne – prawił zaniepokojony unijny biurokrata.

 Europa jest unią nieprawdopodobnych sojuszników. Jeśli uważasz, że nacjonalizm jest pożądanym powiewem świeżego powietrza, to powiem: to jest droga do wojny. Francuzi i Niemcy, Holendrzy i Belgowie, Duńczycy i Szwedzi, Francuzi i Anglicy, Węgrzy i Rumuni, Bułgarzy i Grecy wszystkim walczyli ze sobą w krwawej, europejskiej historii. – powiedział komisarz.

Timmermans zaznaczył, że klimat antyunijny jest starym i niebezpiecznym pomysłem. Wychwalał przy tym, że istnienie Unii gwarantowało pokój w Europie a UE jest najbardziej udanym pokojowym projektem w historii ludzkości. Lecz to wszystko może się zmienić m.in. za sprawą naszego kraju.

– Brexit, Turcja, Polska, Węgry, a nawet Zachodnie Bałkany skręciły na niedobrą drogę. Nie tylko stawiają „żelazną kurtynę” karabinów maszynowych i pól minowych, ale przede wszystkim bariera jest w ich umysłach. A ta bariera jest wyborem pomiędzy społeczeństwem otwartym i zamkniętym – mówił komisarz.

O tym, ze unijni biurokraci są głównymi twórcami kryzysu imigracyjnego i finansowego przewodniczący Timmermans nie wspomniał.

Autor: Paweł Rakowski

Źródło/express.co.uk

/wolność24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!