Wiadomości

The Libya Observer: W dzisiejszym ataku tureckich dronów w Libii zginął jeden Rosjanin

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak już informowaliśmy, tureckie drony uderzeniowe przeprowadziły dziś rano atak na konwój ciężarówek z amunicją Libijskiej Armii Narodowej (LNA). Do ataku miało dojść w rejonie na południe od Bani Walid. Według mediów protureckich, zniszczone zostały trzy ciężarówki.

The Libya Observer twierdzi, że w ataku tym zginął między innymi Rosjanin z oddziałów wagnerowskich. Przypomnijmy przy okazji, że 24 grudnia 2019 roku minister spraw wewnętrznych wspieranego przez Turcję Libijskiego Rządu Porozumienia Narodowego (GNA) Fathi Baszagha powiedział, że rosyjscy najemnicy wspierający armię Haftara odgrywają kluczową rolę w bitwie o Trypolis i walczą na linii frontu jako piechota o kontrolę nad stolicą. Baszagha dodał, że rosyjskie wojska dysponują zaawansowaną technologią blokowania dronów.

W ostatnich dniach doszło do znaczącej eskalacji działań w Libii. wczesnym rankiem, 25 marca siły lojalne wobec Rządu Porozumienia Narodowego (GNA) rozpoczęły niespodziewany atak na bazę lotniczą al-Watyah w zachodniej Libii. Atak został odparty, a oddziały LNA przeszły do zdecydowanej kontrofensywy, zdobywając kolejne miejscowości i posuwając się szybko w kierunku wybrzeża.

W wyniku tego w rękach sił feldmarszałka Chalify Haftara znalazły się dwa większe miasta – najpierw Zaltan, a następnie Abu-Kammasz. W ten sposób terytorium znajdujące się pod kontrolą Rządu Porozumienia Narodowego uległo dalszemu znacznemu skurczeniu.

Na tym jednak się nie skończyło. Teraz z kolei wojska Chalify Haftara podjęły natarcie na innym kierunku, atakując wspierane przez Turcję oddziały rządowe w Abu Grein i próbując w ten sposób otworzyć sobie drogę do Misraty. Aktywizował się front także w rejonie na południowych przedmieściach Trypolisu.

Coraz aktywniejszy jest udział w walkach sił tureckich. Wczoraj miało dojść do zestrzelenia drona uderzeniowego Libijskiej Armii Narodowej przy użyciu przeciwlotniczego pocisku rakietowego wystrzelonego przez turecką fregatę TCG Gaziantep.

Dron uderzeniowy Libijskiej Armii Narodowej został zestrzelony pociskiem rakietowym wystrzelonym z tureckiej fregaty?

Dziś natomiast drony tureckie przeprowadziły serię uderzeń na kolumny LONA w rejonie Bani Walid:

Tureckie drony zbombardowały ciężarówki z amunicją Libijskiej Armii Narodowej

Czytaj też:

Co jest stawką w tej grze?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!