Wiadomości

Teheran nie ma zaufania do wojsk z Południowego Azerbejdżanu?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Od ponad tygodnia zaobserwować można wzmożony ruch irańskich kolumn wojskowych zmierzających w kierunku granicy z Azerbejdżanem. Jutro w w należącym do Iranu Południowym Azerbejdżanie rozpoczną się wielkie ćwiczenia wojskowe „Fatihan Hayber”. Towarzyszy temu wojenna retoryka i zapowiedzi zniszczenia północnego sąsiada. Pomoc Azerbejdżanowi na wypadek agresji ze strony Iranu miały ponoć zagwarantować Turcja i Pakistan.

Wzrost napięcia w relacjach irańsko-azerbejdżańskim nastąpił w związku z ustanowieniem przez Azerbejdżan punktu kontrolnego (w jego granicach) na drodze Gafan-Goris, z której korzystają irańskie ciężarówki zdążające do Armenii i Górskiego Karabachu. Władze Iranu poinformowały, że służby Azerbejdżanu aresztowały dwóch obywateli Iranu – kierowców ciężarówek. W reakcji na to irański MSZ zażądał natychmiastowego uwolnienia aresztowanych i zaprzestania nękania irańskich kierowców.

W kierunku granicy irańsko-azerbejdżańskiej ruszyły kolumny wojskowe. Na drogach prowadzących w kierunku granicy zaobserwować można było pojazdy opancerzone, czołgi, transportery opancerzone, artylerię lufową i wyrzutnie rakietowe. Wśród tych ostatnich są wielolufowe wyrzutnie rakietowe oraz wyrzutnie rakiet kierowanych kierowanych i balistycznych. Drony i śmigłowce przelatują nad obszarami granicznymi. Tak to, co się dzieje, skomentował w rozmowie z Agecją Anadolu w dniu 27 września prezydent Azerbejdżanu İlham Əliyev:

Prezydent Azerbejdżanu odniósł się do napiętej sytuacji na linii Baku-Teheran

Irańska Wojskowa Agencja Informacyjna tymczasem opublikowała dziś materiał filmowy z transportu sprzętu w kierunku granicy z Azerbejdżanem.

Araz News TV zwraca uwagą, że w kierunku granicy z Azerbejdżanem wysyłane są wojska z południowych regionów Iranu, tłumacząc, iż “w ostatnich latach znacznie wzrósł nacjonalizm turecko-azerbejdżański” wśród żołnierzy irańskich narodowości tureckiej.

“Dlatego Teheran nie do końca ufa lokalnym siłom wojskowym z Azerbejdżanu. Z tego powodu wysyła siły z południowych regionów” – twierdzi Araz News TV.

Żeby zrozumieć to, co dzieje się obecnie na linii Baku – Teheran, trzeba cofnąć się w daleką przeszłość:

Persowie straszą azerbejdżańskim imperializmem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!