Wiadomości

Talibowie szturmują centrum Heratu i są bliscy przejęcia całkowitej kontroli nad miastem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Herat to według niektórych źródeł drugie, a według innych trzecie co do wielkości miasto Afganistanu. Położone jest w zachodniej części kraju, a większość jego mieszkańców stanowią Tadżycy.

Jak już pisaliśmy. w ostatnich dniach pierwszej dekady lipca oddziały Talibów podjęli ofensywę na prowincję Herat, która niemal w całości znalazła się pod ich kontrolą. Afgańskie siły rządowe utrzymały się przede wszystkim w stolicy prowincji, przy czym miasto okrążone było odtąd szczelnym pierścieniem, a a niektórych miejscach Talibowie poczęli się doń wdzierać.

Ofensywa w Heracie, natarcie na Kandahar – w Afganistanie Talibowie nie zwalniają tempa

Obecnie trwa szturm miasta. Doniesienia napływające z Afganistanu wskazują, że obrona się załamała, a jej dowódca próbował przedostać się na lotnisko, by uciec do Kabulu. Na ten moment brak jest wiarygodnych informacji, czy ta próba mu się udała, natomiast wiadomo, że Talibowie przejęli kontrolę nad drogą łączącą lotnisko z centrum Heratu.

W dystrykcie Guzara, który znajduje się bezpośrednio na południe od miasta Herat, Talibowie kontrolują kluczowe wioski, jednak międzynarodowy port lotniczy Herat pozostaje pod kontrolą sił rządowych. Według TOLONews wszystkie loty na lotnisku zostały odwołane. Talibowie obecnie „kontrolują drogę między miastem Herat a lotniskiem” – poinformował już wczoraj Sarwary. Według TOLONews most Malan, jedno z dwóch głównych przepraw na rzece na południe od miasta Herat, jest „jedną z linii frontu”.

 

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!