Historia Wiadomości

Tak rodziła się Armia Wielkopolska – mija 100 lat od przysięgi Straży Ludowej w Pobiedziskach

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

13 kwietnia 1919 roku na Rynku w Pobiedziskach odbyła się przysięga 614 poborowych, członków Straży Ludowej, z której oddziałów powstała Armia Wielkopolska. Wśród zgromadzonych tłumów poborowi złożyli przysięgę wojskową, którą odbierał gen. Józef Dowbor-Muśnicki i szef jego sztabu płk. Władysław Anders. Uroczystość ta była manifestacją dumy ze zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego i odzyskiwania niepodległości.

13 kwietnia 1919 roku odbyła się przysięga 614 poborowych, członków Straży Ludowej, z której powstała Armia Wielkopolska. Przysięgę odbierali generał Józef Dowbor-Muśnicki oraz szef jego sztabu pułkownik Władysław Anders.

25 maja 1919 r. Armia Wielkopolska podporządkowana została Naczelnemu Dowództwu WP, przy zachowaniu jej odrębnej organizacji.

Władze gminy Pobiedziska wraz z Komitetem Obchodów organizują w 100-lecie przysięgi uroczystości, które przypomną te wydarzenia i będą hołdem złożonym uczestnikom Przysięgi.

Uroczystości poprzedzi konferencja “Powstanie Wielkopolskie w oczach regionalistów”, która rozpocznie się w Auli Jana Pawła II w Szkole Podstawowej im. Kazimierza Odnowiciela przy ul. Kostrzyńskiej 23. Organizatorzy zaprosili na nią regionalistów z Wielkopolski, którzy od lat z pasją i wielkim zaangażowaniem odkrywają historię swoich małych ojczyzn.Początek od godz. 11:00.

O godz. 14:30 odbędzie się Spacer Szlakiem Działań Powstańców Wielkopolskich z grupą rekonstrukcyjną, na trasie znajdzie się m.in. poczta i dworzec kolejowy.

Główne uroczystości rozpoczną się na pobiedziskim Rynku o godz. 17:00. W programie m.in. przemarsz pod przewodnictwem orkiestry dętej, odpalenie racy przez strażaków, odtworzenie przysięgi przez grupę rekonstrukcyjną oraz odsłonięcie i poświęcenie pomnika upamiętniającego Uczestników Powstania Wielkopolskiego z Ziemi Pobiedziskiej 1918-1919. Na zakończenie o godz. 18:00 odbędzie się koncert Zespołu Pieśni i Tańca “Wiwaty”, Chóru “Melodi”” oraz Orkiestry Dętej ze Swarzędza.

/pobiedziska.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!