Wiadomości

Pod Grunwaldem wmurowano kamień węgielny pod budowę całorocznego muzeum

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Do 2020 roku na grunwaldzkich polach ma powstać nowe, całoroczne Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. W piątek wmurowano kamień węgielny pod inwestycję, której koszt ma wynieść 30 mln zł.

Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Brzezin powiedział podczas uroczystości, że Pola Grunwaldzkie to marka regionu.

– Obok Mikołaja Kopernika, to drugie rozpoznawalne miejsce na Warmii i Mazurach. Grunwald ma też wymiar narodowy, bo tu rozegrała się największa bitwa średniowiecza – podkreślił. Jak dodał, Pola Grunwaldzkie to atrakcja turystyczna, ale przyciągająca tłumy jedynie latem podczas inscenizacji bitwy z 1410 roku. – Wówczas przyjeżdża tu kilkadziesiąt tysięcy odwiedzających. Chcielibyśmy, żeby taka sama liczba turystów przyjeżdżała przez cały rok – wskazał.

Przypomniał, że budowa całorocznego Muzeum Bitwy pod Grunwaldem jest inwestycją samorządu województwa warmińsko-mazurskiego, współfinansowaną z kontraktu terytorialnego ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i środowisko 2014-20. Unijne pieniądze w wysokości ok. 15 mln zł przekazało ministerstwo kultury. Kolejne 15 mln zł dołożył samorząd wojewódzki.

Funkcjonująca przez lata sezonowa placówka muzealna powstała w 1960 roku. – To niewielkie muzeum, ale wpuszczone we Wzgórze Pomnikowe, przepiękne maszty, które stały się symbolem tego miejsca. W kolejnych latach, gdy etos i idea Grunwaldu zaczęły się rozwijać i rozszerzać, gdy zaczęto prowadzić badania archeologiczne i naukowe, obecne muzeum stało się za małe – mówił.

– Marzeniem muzealników i mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego od początku było uzupełnienie powstałej infrastruktury turystycznej. Takim uzupełnieniem jest nowe muzeum – dodał.

Plany budowy i projekt wykonawczy nowego całorocznego muzeum zaprezentowano jesienią 2017 roku. Nowy budynek powstałby przy drodze między Grunwaldem a Stębarkiem. Mimo niedużej powierzchni, bo wynoszącej 3,5 tys. m kw., budynek będzie wielofunkcyjny. Oprócz przestrzeni wystawienniczej, zmieści salę rycerską pozwalającą rozgrywać turnieje i walki, salę konferencyjną na 100 osób, strefę obsługi z biurami oraz sklepy. Pierwszy przetarg wyłonił wykonawcę, który nie zdołał zgodnie z harmonogramem poprowadzić prac budowlanych. Dlatego po odstąpieniu z nim od umowy, obecnego wykonawcę wyłoniono w drugim przetargu.

Pola Grunwaldzkie zostały na nowo zagospodarowane przed jubileuszem 600-lecia bitwy w 2010 r. Licząc się z tym, że w roku jubileuszowym i na obchody przyjedzie wielu turystów z Polski i zagranicy, władze samorządowe zmodernizowały wówczas infrastrukturę, która pozwoliła przyjąć przyjezdnych. Odrestaurowano Wzgórze Pomnikowe, wybudowano pola namiotowe z pawilonem socjalnym, amfiteatr, odrestaurowano ruiny kaplicy pobitewnej, ścieżki dydaktyczne, a także wybudowano pawilon socjalno-usługowy wraz z parkingiem.

/TVP Info, Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!