Wiadomości

Tajna wizyta szefa CIA w Kijowie. O czym rozmawiano?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W ubiegłym tygodniu szef CIA William Burns udał się w tajemnicy do Kijowa na spotkanie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

“Washington Post”, powołując się na anonimowych amerykańskich urzędników, twierdzi, że Burns odbył tajną wizytę w Kijowie, aby przekazać prezydentowi Ukrainy przewidywania dotyczące planów wojskowych Rosji na najbliższe tygodnie i miesiące.

Zełenski i jego współpracownicy podczas spotkania zastanawiali się, jak długo Ukraina może oczekiwać pomocy USA i Zachodu po przejęciu Izby Reprezentantów przez Republikanów i spadku poparcia dla pomocy dla Ukrainy wśród części amerykańskiego elektoratu. Burns miał wskazać, że pomoc dla Ukrainy jest pilnie potrzebna i przyznał, że w późniejszym etapie konfliktu jej udzielenie może być trudniejsze.

Według ustaleń “Washington Post”, Zełenski i jego współpracownicy wyszli z ubiegłotygodniowego spotkania z wrażeniem, że poparcie administracji Joe Bidena dla Kijowa pozostaje silne, a 45 mld dolarów nadzwyczajnego finansowania dla Ukrainy, które Kongres uchwalił w grudniu ub.r., wystarczy co najmniej do lipca-sierpnia.

Amerykański dziennik zwraca uwagę, że wizyta szefa CIA w Kijowie odbyła się w kluczowym momencie wojny, która trwa już 11 miesięcy. Siły rosyjskie kontynuują masowy atak w pobliżu Bachmutu, a trwające tam walki prowadzą do wielu ofiar obu stronach.

W “Washington Post” możemy przeczytać, że Burns, który jest sceptyczny co prowadzenia negocjacji z Moskwą na tym etapie, uważa, iż decyzja prezydenta Rosji o inwazji na Ukrainę to kluczowy krok do osiągnięcia celu, jakim jest powrót Moskwy do dawnej świetności. Argumentował, że kremlowski przywódca nie wierzy, jakoby było to realne bez stworzenia strefy wpływów i kontrolowania Ukrainy.

W nocy z czwartku na piątek Stany Zjednoczone ogłosiły nowy pakiet pomocowy wojskowej dla Ukrainy w wysokości 2,5 mld dolarów. Będą to m.in. transportery opancerzone Stryker i wozy bojowe Bradley. Pentagon podkreśla, że już po raz 30. od sierpnia 2021 r. administracja Bidena wycofała broń z zapasów Departamentu Obrony w celu przetransportowania jej na Ukrainę. Od początku rosyjskiej inwazji Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie pomoc wojskową o wartości 27,4 mld dolarów.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!