Wiadomości

Szef Cosa Nostry zarabiał na odnawialnych źródłach energii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Szef mafii Cosa Nostra maczał palce w energetyce wiatrowej – podaje włoski dziennik „Il Giornale”. Aresztowany w poniedziałek Matteo Messina Denaro miał czerpać znaczące korzyści z odnawialnych źródeł energii.

Zorganizowane grupy przestępcze w niektórych sektorach utkały swoją siatkę w znaczący sposób. Od lat wykorzystują dywersyfikację źródeł energii do prania pieniędzy pochodzących z nielegalnych dochodów poprzez inwestowanie ich w legalne biznesy – podaje włoski dziennik „Il Giornale”. Jak też zaznaczono, mafia skoncentrowała się właśnie na transformacji ekologicznej, w której widziała możliwość pozyskania dużych korzyści.

Z dokonanych w ostatnich latach konfiskat wynika, że na energii wiatrowej znaczące interesy robił także Matteo Messina Denaro. Po 30 latach ucieczki został on zatrzymany w poniedziałek w prywatnej klinice „La Maddalena” w Palermo. We Włoszech jego aresztowanie uznaje się za wielkie zwycięstwo i cios

Szef Cosa Nostry w celu pozyskiwania dochodów miał wykorzystywać do tego „figurantów” w spółkach. Szacuje się, że znacząca część pieniędzy z zarekwirowanego im majątku (ok. 4 mld euro) pochodziła z energii wiatrowej. Według śledczych bliskim wspólnikiem Messiny Denaro był m.in. przedsiębiorca z Trapani, Vito Nicastri, określany jako „król wiatru” („il Re del vento”). Zarekwirowano mu 1,3 miliardów euro, zarobionych właśnie dzięki odnawialnym źródłom energii. Uznaje się to za największą konfiskatę przeprowadzoną do tej pory we Włoszech.

Specjalny doradca ministra kultury Włoch zauważa, że aresztowanie szefa Cosa Nostry „stanowi ostrzeżenie dla państwa w kwestii interesów związanych z transformacją ekologiczną, także w obliczu miliardów euro z krajowego planu odbudowy (PNRR), które będą zainwestowane w ten sektor”. Zdaniem Giubileiego, włoski rząd powinien „nadzorować ten obszar i mieć oczy szeroko otwarte”.

/TVP Ifo/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!