Europa Gospodarka Wiadomości

Szwedzi starają się zahamować proces wypierania gotówki

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal forsal.pl dzwedzcy prawodawcy chcą zmusić największe banki w kraju do utrzymania gotówki w obrocie, by powstrzymać narodowy zwrot w kierunku całkowitej bezgotówkowości.

Parlamentarna komisja Riksbank, która aktualnie pracuje nad ustawą o banku centralnym, zaproponowała, by banki były zobowiązane do wypłat gotówki i obsługiwania codziennych wpływów gotówkowych. Jak podaje Bloomberg, wymóg ten miałby dotyczyć wszystkich banków, które zapewniają rachunki bieżące i posiadają ponad 70 miliardów koron (8 miliardów dolarów) depozytów od szwedzkich obywateli, zgodnie ze sprawozdaniem komisji.

Ustawodawcy stwierdzili, że musi istnieć „rozsądny dostęp do tych usług w całej Szwecji”. Według komisji 99 proc. Szwedów powinno mieszkać w odległości maksymalnie 25 kilometrów od najbliższego miejsca, w którym można wypłacić gotówkę.

To odpowiedź na szybką transformację Szwecji, która staje się jednym z najbardziej bezgotówkowych społeczeństw na świecie. Istnieją obawy, że taki stan rzeczy doprowadzi do uzależnienia od telefonów komórkowych i kart bankowych. Pojawiła się również wątpliwość: co się stanie, jeśli systemy płatności cyfrowych nagle się zawieszą?

Członkowie komisji wypowiedzieli się dla dziennika Dagens Nyheter: „Uważamy, że dalszy rozwój publicznego dostępu do gotówki musi odbywać się w kontrolowany sposób, tak aby zaspokoić zapotrzebowanie społeczeństwa na gotówkę”.

Komisja pochyliła się nad problemem gdy stwierdziła, że rezygnacja z gotówki odbywa się za szybko. Większość oddziałów banków w Szwecji przestała obsługiwać gotówkę, a wiele sklepów i restauracji również przeszło jedynie na obrót bezgotówkowy. Ostatnie badanie przeprowadzone przez Riksbank wykazało, że spadek gotówki wynika z faktu, że Szwedzi preferują płatności elektroniczne, takie jak karty debetowe i płatności mobilne.

Dyrektor Riksbank Stefan Ingves wyraził obawy, że w sytuacji kryzysowej może to być problematyczne. Zasugerował nowe prawo w celu zabezpieczenia publicznego zarządzania systemem płatności.

„Uważamy, że duże banki ponoszą szczególną odpowiedzialność za dostęp do gotówki w społeczeństwie”, oświadczyła komisja. „Dlatego całkowita rezygnacja z gotówki nie jest uzasadniona, zwłaszcza, że jest to legalny środek płatniczy”.

Komisja ma duże ambicje co do upowszechniania dostępności gotówki w społeczeństwie. Jeśli jej wymagania nie zostaną spełnione, banki będą musiały stawić czoła sankcjom gospodarczym, których wielkość będzie zależeć od wielkości banku.

A co Wy o tym sądzicie? Czy obrona żywej gotówki to dobry pomysł, który daje nam pewną niezależność od banków? A może trzeba „iść naprzód” i skupić się jedynie na bezgotówkowej formie płatności? Piszcie w komentarzach.

Źródło: forsal.pl

Grzegorz Braun! Stanisław Michalkiewicz! Jerzy Robert Nowak i inni autorzy w Nowym numerze Magna Polonia sprawdź już teraz!! Kupując wpierasz wolne media!


Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Komentarze

KALENDARZ TRADYCYJNY NA ROK 2019

 

Przygotowaliśmy dla Państwa tradycyjny katolicki kalendarz, z cytatem Romana Dmowskiego, który bardzo pasuje do obecnej sytuacji państwa Polskiego:

Wielki naród (..) musi nosić wysoko sztandar swej wiary. Musi go nosić tym wyżej w chwilach, w których władze jego państwa nie noszą go dość wysoko, i musi go dzierżyć tym mocniej, im wyraźniejsze są dążności do wytrącenia mu go z ręki.

ZAKUP MOŻLIWY TUTAJ