Wiadomości

Firma Nike odmówiła dostarczenia butów reprezentacji Iranu na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Powołując się na amerykańskie sankcje firma Nike odmówiła dostarczenia butów przygotowującym się do mistrzostw świata piłkarzom Iranu. Portugalski trener zespołu Carlos Queiroz oczekuje przeprosin; zwrócił się o pomoc do FIFA.

„Sankcje nałożone przez USA oznaczają, że my jako amerykańska firma musimy ich przestrzegać i nie możemy obecnie dostarczyć butów graczom irańskiej reprezentacji. Gdybyśmy złamali prawo, groziłoby to wysokimi grzywnami” – napisała firma Nike w wydanym oświadczeniu.

Takie stanowisko oburzyło Queiroza, który domaga się od producenta przeprosin.

„Gracze są przyzwyczajeni do sprzętu i nie jest dobrze, by zmienić coś na tydzień przed tak ważnym turniejem. Wszyscy jesteśmy świadomi sankcji, ale to oświadczenie firmy było moim zdaniem zbędne. Powinni przeprosić, ponieważ to aroganckie zachowanie wobec 23 chłopców jest absurdalne i niepotrzebne. Jesteśmy tylko trenerami i graczami i nie powinniśmy być zamieszani w takie rzeczy. Dlatego poprosiliśmy FIFA o pomoc” – powiedział były szkoleniowiec m.in. reprezentacji Portugalii i Realu Madryt.

Iran pierwszy mecz w rosyjskim mundialu rozegra w piątek z Marokiem. W grupie B występują jeszcze Hiszpania i Portugalia.

Amerykańskie sankcje zostały nałożone na Iran za rozwijanie programu nuklearnego.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!