Wiadomości

Wałęsa, Kwaśniewski i Komorowski wzywają Komisję Europejską do obalenia polskiego rządu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Targowica w osobach byłych prezydentów, Lecha Wałęsy, Aleksandra Kwaśniewskiego i Bronisława Kwaśniewskiego, a także szeregu innych prominentnych polityków wzywa Komisję Europejską do obalenia polskiego rządu – informuje Telewizja Republika.

List byłych prezydentów, premierów i opozycjonistów opublikowała „Gazeta Wyborcza”. Autorzy listu przypominają, że „od upadku komunizmu w 1989 roku Polska była jednym z pionierów demokratycznych przemian w Europie Środkowej i Wschodniej”. To zaowocowało członkostwem w NATO i Unii Europejskiej.

„3 lipca w Polsce wejdzie w życie ustawa o Sądzie Najwyższym, która ostatecznie zniesie w Polsce zasadę trójpodziału władzy i istotę demokratycznego państwa prawa. Zasadę, która stanowi tożsamość Unii Europejskiej jako instytucji oraz idei zjednoczonych państw” – podkreślają autorzy listu.

„Mechanizmy obrony państwa prawa w Polsce okazały się zbyt słabe” – oceniają byli prezydenci i premierzy. “Pomimo silnego oporu i głośnego sprzeciwu wydobywającego się z głębi społeczeństwa obywatelskiego partia rządząca kończy dzieło demontażu systemu trójpodziału władz, łamiąc wprost zapisy polskiej konstytucji” – dodają.

„Ostatnią instancją, która może obronić polską praworządność, jest Unia Europejska. Nie będzie demokratycznej Polski bez państwa prawa. Nie będzie Europy bez wartości. Nie będzie wolności bez praworządności” – kończą autorzy.

/Telewizja Republika/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!