Europa Wiadomości

Szef węgierskiego MSZ znalazł się na liście “Wrogów Ukrainy”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal kresy.pl szef MSZ Węgier Peter Szijjártó został umieszczony na liście kontrowersyjnego portalu Myrotworec, związanego z ukraińskimi władzami. Uznano, że stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa, zarzucając mu m.in. „zamach na suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy” oraz „bezpośrednie grożenie zbrojną inwazją na Ukrainę”.

Nazwisko szefa węgierskiej dyplomacji zostało wpisane na listę ukraińskiego portalu w piątek. Dzień wcześniej w Nowym Jorku spotkał się ze swoim ukraińskim odpowiednikiem, Pawło Klimkinem. Jak informowaliśmy, szef MSZ Ukrainy po spotkaniu zapowiedział wydalenie węgierskiego konsula z Berehowa, o ile Węgry same go nie odwołają. Szijjártó zapowiadał z kolei, że jeśli Ukraina wydali konsula z Berehowa, to Węgry natychmiast wydalą konsula ukraińskiego. Podkreślał, że nadawanie węgierskiego obywatelstwa mieszkańcom Zakarpacia jest zgodne z prawem węgierskim oraz międzynarodowym i oskarżał władze Ukrainy o podsycanie antywęgierskich nastrojów i prowadzenie polityki wymierzonej w mniejszości narodowe.

Portal Myrotworec zarzuca szefowi MSZ Węgier „zamach na suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy”, a także „bezpośrednie grożenie zbrojną inwazją na Ukrainę”. Ponadto uznano, że węgierski minister „ingeruje w wewnętrzne sprawy Ukrainy, wznieca i wspiera separatystyczne nastroje na Ukrainie”. Napisano również, że Szijjártó bierze udział w „organizowaniu prowokacji, zmierzających do masowego naruszania ukraińskiego prawa przez obywateli Ukrainy”. To ostatnie dotyczy zapewne oficjalnej polityki Węgier w zakresie nadawania obywatelstwa osobom pochodzenia węgierskiego.

Co wy na to?

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!