Wiadomości

Szef “Solidarności” kop. Turów: To my zamkniemy TSUE. Jutro zawieziemy decyzję o zamknięciu trybunału

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W piątek przekażemy TSUE petycję oraz podjętą jednoosobowo decyzję o zamknięciu Trybunału – powiedział w czwartek PAP przewodniczący NSZZ Solidarność Kopalni Węgla Brunatnego Turów Wojciech Ilnicki. Początek demonstracji w Luksemburgu zaplanowano na godz. 10.

O planowanym proteście przed siedzibą Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu poinformował pod koniec września przewodniczący Solidarności Piotr Duda.

Jak powiedział PAP w czwartek przewodniczący NSZZ Solidarność Kopalni Węgla Brunatnego Turów Wojciech Ilnicki, demonstracja związkowców ma się rozpocząć o godz. 10 pod siedzibą TSUE w Luksemburgu. „O godz. 9. w TSUE mają rozpocząć się posiedzenia. Ci – muszę to powiedzieć z przykrością – nieudacznicy nie potrafili zapoznać się z kilkusetstronicową argumentacją na temat kopalni Turów” – powiedział Ilnicki.

Dodał, że związkowcy chcą w TSUE wręczyć petycję i postanowienie o zamknięciu Trybunału. „Jak nas chcą zamknąć, to my zamykamy TSUE. Krajowy zjazd delegatów NSZZ Solidarność przez uprawnienia nadane przez przewodniczącego i komisję krajową podjął decyzję o zabezpieczeniu przez zamknięcie TSUE. Podjął tę decyzję jednoosobowo, bo krajowy zjazd delegatów dał takie pełnomocnictwo przewodniczącemu Piotrowi Dudzie” – powiedział związkowiec.

Dodał, że petycja przygotowana przez związkowców wskazuje, iż decyzja TSUE wobec kopalni Turów jest „bezprecedensową próbą zawłaszczenia kompetencji nieprzewidzianych traktatami, na których opiera się UE”. „Tym samym jest ona bezprawna i Polska nie musi się jej podporządkowywać” – powiedział.

Ilnicki wskazał też, że w petycji związkowcy „żądają szacunku dla suwerenności narodów zjednoczonej Europy”. „W tym dbałości o suwerenność gospodarczą, energetyczną, społeczną i prawo do pomysłów na to, jak urządzamy swój własny kraj” – mówił.

Po demonstracji przed TSUE związkowcy chcą udać się pod ambasadę Republiki Czeskiej w Luksemburgu. Tam również chcą wręczyć petycję. „Nie podoba nam się to, co zrobił oligarcha Babisz, który dla swoich prywatnych korzyści pogarsza stosunki między naszymi krajami, między sąsiadami” – mówił Ilnicki.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!