Wiadomości

Białoruś wstrzymała wydawanie wiz dla obywateli Iraku

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Białoruś wstrzymała wydawanie wiz dla obywateli Iraku – ustalił portal tvp.info. Nie wiadomo jednak, czy to permanentna, czy chwilowa decyzja białoruskich władz. Kilka dni temu władze irackie wstrzymały wszystkie loty na Białoruś.

– Wizy w tej chwili nie są wydawane – potwierdza nam osoba związana z polską dyplomacją. Przyznaje, że jeszcze nie wiadomo, czy decyzja władz w Mińsku zapadła na stałe, czy tylko na krótki okres. Wiadomo jednak, że ma to związek z rosnącym na Białorusi problemem z migrantami z Bliskiego Wschodu, których zaprasza reżim Łukaszenki.

Przypomnijmy, kilka dni temu Iracki Urząd Lotnictwa Cywilnego wstrzymał loty na Białoruś, gdzie w ostatnim czasie lądowało wielu obywateli Iraku, by na podstawie wiz turystycznych wydawanych przez Mińsk, próbować przedostać się na zachód Europy. Od kilku dni mają być realizowane tylko loty powrotne z Białorusi dla obywateli Iraku.

Polskie służby alarmowały już, że na Białorusi blokowany jest napływ migrantów, którzy mieli już wcześniej wydane wizy. Informowano, że jakiś czas temu białoruski MSZ wstrzymał przyjmowanie wniosków wizowych na mińskim lotnisku dla obywateli Egiptu, Iranu, Nigerii i Pakistanu i Syrii.

Przed tygodniem białoruska milicja informowała o zatrzymaniu w Grodnie 24 migrantów z Iraku. Jak przekazano, mieli oni być odesłani do swojego kraju.

W ostatnich tygodniach codziennie nielegalni migranci próbują przedostać się z terytorium Białorusi głównie do Polski i na Litwę. Grupy przyjezdnych różniących się wyglądem od Białorusinów są obserwowane na lotnisku, centralnych ulicach i w stołecznych hotelach.

Na początku lipca Alaksandr Łukaszenka oświadczył, że Białoruś nie będzie wstrzymywać nielegalnej migracji do UE, ponieważ z powodu sankcji „nie ma na to ani pieniędzy, ani sił”. W międzyczasie Białoruś sformalizowała tę decyzję, wycofując się z umowy z UE o readmisji.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!