Wiadomości

Szef MSWiA przekazał dodatkowe informacje o rosyjskich szpiegach zatrzymanych przez ABW

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Mariusz Kamiński poinformował, że zatrzymano łącznie dziewięć osób podejrzanych o szpiegostwo na rzecz Rosji. Byli to „cudzoziemcy zza wschodniej granicy”.

Mariusz Kamiński poinformował, że „w ostatnich dniach Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała dziewięć osób podejrzanych o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi”. – Podejrzani prowadzili działania wywiadowcze przeciwko Polsce oraz przygotowywali akty dywersji na zlecenie rosyjskiego wywiadu. Zatrzymani to cudzoziemcy za wschodniej granicy – mówił szef MSWiA.

Minister spraw wewnętrznych i administracji ujawnił, że wobec sześciu z nich sąd zastosował tymczasowe aresztowanie. – Prokuratura postawiła im zarzuty szpiegostwa na rzecz Rosji oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Wobec trzech zatrzymanych wczoraj trwają czynności prokuratorskie – powiedział Kamiński.

Szef MSWiA przyznał, że „materiał dowodowy wskazuje, że grupa ta prowadziła monitoring tras kolejowych”. – Do jej zadań należało m.in. rozpoznawanie, monitorowanie i dokumentowanie transportów z uzbrojeniem realizowanych na rzecz Ukrainy. Podejrzani przygotowywali się również do akcji dywersyjnych mających na celu sparaliżowanie dostaw sprzętu, broni oraz pomocy dla Ukrainy – tłumaczył minister koordynator służb specjalnych.

Kamiński kontynuował, że „funkcjonariusze ABW zabezpieczyli kamery, sprzęt elektroniczny, a także nadajniki GPS, które miały być montowane na transportach z pomocą dla Ukrainy”. – Informacje zgromadzone przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego pokazują, że grupie zlecano też działania propagandowe w celu zdestabilizowania relacji polsko-ukraińskich, podsycania i rozbudzania w Polsce nastrojów wrogich wobec państw NATO oraz atakowania polskiej polityki wobec Ukrainy – dodał.

Minister spraw wewnętrznych i administracji podkreślił, że „ABW jest w posiadaniu dowodów, że podejrzani byli na bieżąco wynagradzani przez rosyjskie służby specjalne”. W ramach działań wywiadowczych członkowie grupy otrzymywali systematycznie wypłaty za realizowane zadania. Kamiński zaznaczył, że „sprawa jest dynamiczna i rozwojowa, służby cały czas prowadzą intensywne czynności, a opinia publiczna o ich efektach zostanie poinformowana w odpowiednim terminie”.

/wprost.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!