Wiadomości

Jest film ze strącenia amerykańskiego drona MQ-9 Reaper nad Morzem Czarnym

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych opublikowały film z pokładu bezzałogowca MQ-9 Reaper, którego upadek spowodował rosyjski myśliwiec Su-27. Widać na nim szczegóły manewrów przeprowadzonych przez rosyjskiego pilota. Nagranie ma 42 sekundy, w czasie których kamera Reapera obraca się do tyłu tak, żeby widzieć podchodzący do niego myśliwiec.

Sfilmowane są obydwa podejścia do MQ-9, o których Amerykanie informowali wcześniej. Podczas pierwszego maszyna typu Su-27, która zbliża się z tyłu, od prawej strony, po zbliżeniu się na odległość około 100 metrów zaczyna rozpylać paliwo i przechodzi nad Reaperem. Ten atak był najwyraźniej nieudany, bezzałogowiec nadal leci, chociaż przez chwile dochodzi do zawieszania się obrazu z kamery.

Drugie podejście wykonuje Su-27 zbliżając się bardziej od dołu niż za pierwszym razem i nabiera wysokości, żeby przelecieć nad Reaperem. Paliwo zaczyna rozpytać będąc kilkadziesiąt metrów od celu. W czasie przechodzenia nad maszyną amerykańską obraz się urywa co sugeruje jej zniszczenie bądź uszkodzenie systemów pokładowych. Urwanie się obrazu właśnie w momencie przechodzenia może sugerować uderzenie w MQ-9 spodnią częścią kadłuba rosyjskiego myśliwca, np. gondolą silnika.

“Wygląda na to, że Rosjanie próbowali oblewać Reapera paliwem aby doprowadzić do jego upadku, ale za pierwszym razem nie potrafili trafić, a za drugim razem pilot za bardzo się starał i przeszedł zbyt blisko celu, co doprowadziło do jego uszkodzenia i późniejszego upadku” – czytamy na portalu Defence24.pl.

Jak zauważa red. Maciej Szopa s portalu Defence24.pl, nie jest wykluczone, gdyby Reaper spadł w wyniku oblania paliwem lotniczym (pompaż silnika), wówczas Rosjanie mieliby większe szanse zdobycia go w stanie kompletnym lub z niewielkimi uszkodzeniami.

/defence24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!