Wiadomości

Szef MSWiA: będę rekomendował rządowi przedłużenie stanu wyjątkowego na granicy polsko-białoruskiej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– 20 proc. zatrzymanych w Polsce nielegalnych imigrantów ma związki z Federacją Rosyjską; wśród zatrzymanych m.in. osoba powiązana z Państwem Islamskim – powiedział rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Jak podkreślił Żaryn, prezentując slajdy, „wśród zatrzymanych są sympatycy ugrupowań terrorystycznych, posługujący się bronią oraz osoby związane z nielegalnym przemytem ludzi”.

O godz. 12 rozpoczęła się konferencja prasowa Mariusza Kamińskiego, ministra spraw wewnętrznych i administracji, Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej oraz gen. dyw. SG Tomasza Pragi, komendanta głównego Straży Granicznej. Konferencja będzie dotyczyć sytuacji związanej z migrantami z Białorusi. Szef MSWiA, Mariusz Kamiński powiedział, że sytuacja na granicy białorusko-polskiej jest napięta.

– Niektóre ze zdjęć, które Państwu dziś pokazaliśmy, są drastyczne. Wskazują, że mamy do czynienia z osobami, które mają powiązania z grupami przestępczymi czy z zaburzeniami seksualnymi. Podkreślam: mówimy o faktach, nie stygmatyzujemy żadnego środowiska – stwierdził szef MSWiA.

– Mamy dowody, że niektóre z tych osób są wprost powiązane z talibami czy Państwem Islamskim. Jedna z nich jest bezpośrednio powiązana z terrorystą aresztowanym w jednym z państw UE w związku z przygotowaniami do zamachu terrorystycznego – stwierdził Kamiński.

– Dochodzi do masowych prób łamania integralności granicy; osoby, które forsują granicę przebywają legalnie na Białorusi, od sierpnia 9400 prób nielegalnego przekroczenia granicy – powiedział w czasie konferencji Kamiński.

– Nasza granica musi być twarda. Nie możemy ustąpić. W tej chwili zmalał napór na granicę Litwy i Łotwy, skoncentrowano się na granicy polskiej. Nie pozwolimy przełamać naszej granicy, mimo różnego typu prowokacji służb białoruskich – powiedział szef resortu spraw wewnętrznych.

– Codziennie ponad 2 tysięce żołnierzy #WojskoPolskie jest zaangażowanych w działania na granicy polsko-białoruskiej. Żołnierze Wojska Polskiego są prowokowani przez stronę białoruską. Żołnierze Wojska Polskiego są profesjonalistami i nie ulegają prowokacjom – wstwierdził szef MON Mariusz Błaszczak.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!