Wiadomości

Łukaszenka: Ustaliliśmy z Putinem, że “należy podjąć jakieś działania” przeciwko Ukrainie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka oświadczył, że zgodził się z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem na podjęcie „pewnych działań” przeciwko Ukrainie w odpowiedzi na rzekome rozmieszczenie tam amerykańskich baz wojskowych.

„Sytuacja w krajach sąsiednich jest dla nas niekorzystna. Co więcej, kierownictwo tych krajów obrało kurs na konfrontację z Białorusią… Mamy bardzo poważne problemy. Problemy związane z obronnością” – powiedział prezydent Białorusi

„Najsmutniejsze – to Ukraina. Otwieramy nowy – mówiąc po dawnemu – front. Widzimy, co tworzą. Mało tego, że zbiegli tam nasi uciekinierzy. Tam tworzone są obozy treningowe, w coraz większej ilości jest tam coraz więcej obozów szkoleniowych, gdzie specjalnie przygotowują (i nie tylko zbiegów) do pracy na kierunku białoruskim, jak informują służby specjalne” – dodał Łukaszenka.

„Zwrócimy tam szczególną uwagę na kierunek ukraiński. Widać, ściągają tam na Ukrainę wojska NATO. Pod przykrywką ośrodków szkoleniowych faktycznie tworzą bazy. Stany Zjednoczone tworzą bazy na Ukrainie. Oczywiste jest, że musimy na to zareagować” – tłumaczył Łukaszenka.

„My z prezydentem Rosji przeprowadzaliśmy i przeprowadzamy konsultacje w tej sprawie i ustaliliśmy, że należy tam podjąć jakieś działania. W przeciwnym razie jutro na granicy białoruskiej – rosyjskiej będziemy mieć niedopuszczalną sytuację. Aż do rozmieszczenia pocisków o odpowiednim zasięgu. Nie dopuszczamy tego i nie możemy na to pozwolić” – podkreślił prezydent Białorusi.

Łukaszenka twierdzi też, że „nawet sami ukraińscy pogranicznicy” znajdują kryjówki z bronią w pobliżu granicy z Białorusią, co jest podejrzane. „Widzimy oznaki nieprzyzwoitych działań przeciwko Białorusi” – powiedział Łukaszenka, który oskarżył Zachód o rozpoczęcie wojny hybrydowej z Rosją i Białorusią.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!