Wiadomości

Szef MON zapowiedział otwarcie Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie w 2020 r.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie pod Warszawą oddamy do użytku za dwa lata, w 100-lecie triumfu Polaków nad bolszewikami – zapowiedział szef MON Mariusz Błaszczak, który uczcił 98-lecie zwycięskiej dla Polaków bitwy z Armią Czerwoną.

– Przygotowaliśmy harmonogram działań, które doprowadzą do tego, że za dwa lata, w 100. rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, będziemy mogli oddać do użytku muzeum – powiedział Błaszczak.

Przypomniał, że Muzeum Bitwy Warszawskiej powstanie w Ossowie jako filia Muzeum Wojska Polskiego.

Minister podkreślił, że Polacy od wielu lat czekają na Muzeum Bitwy Warszawskiej, a Ossów jest najlepszym miejscem dla tej placówki. – To na tych polach Wojsko Polskie zatrzymało, pobiło i przepędziło bolszewików w 1920 roku – mówił Błaszczak.

Wcześniej szef MON złożył w Ossowie kwiaty przed krzyżem upamiętniającym ks. mjr. Ignacego Skorupkę, a także na Cmentarzu Poległych w Bitwie Warszawskiej i przy tablicy Pamięci Polskich Oficerów.

Uroczystości te są elementem tegorocznych obchodów święta Wojska Polskiego.

W poniedziałek MON podał, że koncepcja zagospodarowania terenu pod przyszłą placówkę zakłada „połączenie przestrzeni pola Bitwy w Ossowie z budynkiem przyszłego muzeum”.

MON przypomniał też, że w czerwcu br. powołano zespół programowo-naukowy do spraw ekspozycji oddziału w Ossowie, którego zadaniem jest opracowanie założeń i koncepcji wystawy.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!