Wiadomości

Święto Wojska Polskiego – defilada, awanse generalskie, wskazanie naczelnego dowódcy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Defilada w Warszawie z udziałem wojsk sojuszniczych, nominacje generalskie, wręczenie przez prezydenta aktu wskazania naczelnego dowódcy na czas wojny, uroczystości w miejscach związanych z Bitwą Warszawską 1920 r. – to główne punkty tegorocznych obchodów Święta Wojska Polskiego.

Stołeczne uroczystości rozpoczęły się od złożenia wieńca przez prezydenta Andrzeja Dudę przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze. Następnie w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie, rozpoczęła się msza święta za Ojczyznę z udziałem najwyższych władz państwowych.

Później w Pałacu Prezydenckim odbędzie się uroczystość wręczenia przez prezydenta nominacji generalskich, nominacji admiralskiej i odznaczeń państwowych. Na stopień generała brygady i generała dywizji zostanie awansowanych po pięciu oficerów Wojska Polskiego. Drugą „gwiazdkę” generalską uzyska m.in. dowódca WOT gen. bryg. Wiesław Kukuła.

Ponadto w Marynarce Wojennej na stopień wiceadmirała (odpowiadającego generałowi dywizji w Wojskach Lądowych) ma zostać awansowany kontradmirał Jerzy Krzysztof Jaworski (dowódca Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego). Szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Rajmund Andrzejczak otrzyma z rąk prezydenta akt wskazania jako osobę przewidzianą do mianowania na stanowisko Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych na czas wojny.

W południe nastąpi uroczysta zmiana posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie; przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy placu jego imienia zostaną również złożone wieńce. W obu tych punktach udział weźmie m.in. prezydent i szef MON.

W obchodach święta Wojska Polskiego weźmie też udział premier Mateusz Morawiecki, który najpierw złoży kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, a potem weźmie udział w Wielkiej Defiladzie Niepodległości, która rozpocznie się o godz. 13 na skrzyżowaniu Wisłostrady z ul. Sanguszki, a zakończy na skrzyżowaniu z ul. Karową. Będzie podzielona na trzy główne części: defiladę pieszą, defiladę pojazdów oraz defiladę historyczną. Łącznie w defiladzie weźmie udział ponad tysiąc żołnierzy.

Na błoniach Stadionu Narodowego odbędzie się też Wojskowy Piknik żołnierski „Służymy Niepodległej”. Wśród atrakcji będzie wystawa sprzętu wojskowego będącego na wyposażeniu Wojska Polskiego i armii sojuszniczych, pokaz wyszkolenia żołnierzy, koncerty w wykonaniu artystów z Klubów Wojskowych, strzelnica kontenerowa, saperski tor przeszkód oraz miasteczko militarne dla dzieci.

15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej dla Polski bitwy w wojnie 1920 roku. Dzień ten został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.

/TVP Parlament/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!