Wiadomości

Szef MON: Postanowiłem powołać Komponent Obrony Pogranicza

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Mariusz Błaszczak postanowił zaakceptować koncepcję dot. powołania – w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) – Komponentu Obrony Pogranicza.

W sobotę, 24 września 2022 roku wicepremier i minister obrony narodowej wziął udział w uroczystej przysiędze wojskowej żołnierzy I Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Kolnie – poinformowało MON. Przysięgę złożyło kilkudziesięciu ochotników.

– To jest najważniejsza chwila w życiu każdego żołnierza. Potwierdziliście swoje oddanie Polsce, potwierdziliście to, że będziecie służyć w obronie naszej ojczyzny. To bardzo ważna chwila również dla społeczności lokalnej, dlatego że żołnierze WOT stanowią właśnie komponent lokalnych polskich Sił Zbrojnych. To są ludzie, których przecież państwo znają, to są wasi sąsiedzi, to są ludzie, którzy są zawsze gotowi, zawsze blisko. To są ludzie, którzy potrafią połączyć aktywność zawodową ze służbą wojskową – mówił Mariusz Błaszczak.

W swoim wystąpieniu wicepremier Mariusz Błaszczak poinformował, że podpisał koncepcję dot. powołania Komponentu Obrony Pogranicza. Podkreślił, że będzie się on składać z 10 batalionów w czterech województwach na granicy wschodniej RP: podlaskim, warmińsko-mazurskim, lubelskim i podkarpackim. Chodzi o działania, mające na celu wsparcie polskiej Straży Granicznej.

Szef MON zaznaczył, że od początku kryzysu na granicy wschodniej Wojska Obrony Terytorialnej cały czas wspierają żołnierzy Wojska Polskiego i funkcjonariuszy SG. Polityk podziękował za to wsparcie.

– Nazwa i skrót powołanego komponentu – KOP – nie jest przypadkowa. Oczywiście, odwołujemy się do tradycji sprzed II wojny światowej. Wtedy też, obok Straży Granicznej, był Korpus Ochrony Pogranicza, jako formacja wojskowa. Dziś w ramach WOT przystępujemy do organizacji tego Komponentu – oznajmił Błaszczak.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!